لینک های دسترسی

Breaking News

انار کندهار در بازار های اروپایی راه می یابد


تا کنون انار کندهار تنها به پاکستان، هند و کشور های عربی صادر می شود

فصل جمع آوری انار در کندهار آغاز شده است، محصول زراعتی که هزاران متریک تن آن همه ساله به خارج از افغانستان صادر می شود.

محمد یونس مومند، مسوول تجارتی اتاق های تجارت کندهار به رادیو آشنا گفت که در سال روان بر علاوۀ هند، پاکستان و کشور های عربی، انار کندهار به روسیه نیز صادر می شود، انکشافی که به گفتۀ وی تاثیر مثبت بر بازاریابی و درآمد حاصلات دهقانان خواهد داشت.

آقای مومند می گوید که صادرات انار به روسیه پس از طی مراحل اداری به زودی آغاز خواهد شد و قرار است که صادرات این میوه به سایر کشور ها نیز گسترش بخشیده شود.

مسوول تجارت اتاق های تجارت کندهار گفت که انار کندهار با وصف کیفیت عالی به دلیل مشکلات در بسته بندی معیاری به کشور های معدودی صادر می شد.

اما آقای مومند می گوید که اکنون این مشکل رفع شده است و امکانات بسته بندی محموله های صادراتی با معیارات بین المللی وجود دارد که می تواند سبب افزایش صادرات شود.

تجار میوه در کندهار نیز شاکی اند که نبود راه های حمل و نقل و بازار های خارجی سبب شده است که بخش زیاد میوه های صادراتی با بهای ناچیز به پاکستان شود.

نصرالله زهیر بازرگان میوه در کندهار می گوید که حکومت باید اتشه های تجارتی را در هر کشور توظیف کند تا از این طریق صادرات افغانستان رشد کند. او افزود که اینکار سبب بهبود اقتصاد مردم و ترویج زارعت مشروع باغداری نیز خواهد شد.

حاجی عبدالوهاب مسئول اتحادیه میوه تازه کندهار می گوید که صادرات میوه کندهار از طریق زمین نخست به بندر واگۀ پاکستان و از آن طریق به سایر کشور ها می رود. او از مقامات مسوول می خواهد که یک سیستم منظم را برای صادرات افغانستان مهیا سازند.

به گفتۀ حاجی وهاب، اکثر اوقات در بندر واگه پاكستان به موتر های حامل میوۀ افغانستان اجازه عبور داده نمی شود و یا هم در این زمینه تعلل صورت می گیرد که این مشکل سبب فاسد شدن میوه جات می گردد.

تجار میوه در کندهار خواستار راه های منظم حمل و نقل زمینی برای انتقال و صدور میوه جات به خارج اند، زیرا به گفت آنان انتقال مواد از طریق هوا هزینۀ زیاد بر می دارد.

XS
SM
MD
LG