لینک های دسترسی

Breaking News

بلخی: ترکیه و یونان مهاجرین افغان را بی دلیل اخراج نمی‌کنند


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان می‌گوید که با ترکیه و یونان به این تفاهم رسیده که پناهجویان افغان را بدون دلیل اخراج نکنند.

سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، نتایج سفر اخیرش را به ترکیه و یونان در خصوص کاهش مشکلات پناهجویان افغان در آن کشورها امروز (١٨ مارچ) با رسانه‌ها شریک ساخت.

آقای بلخی گفت که برخورد نامناسب با مهاجرین، اخراج اجباری و ارایه نشدن خدمات از مواردی قابل نگرانی پناهجویان در این کشورها بود.

وزیر مهاجرین افغانستان گفت که در یونان برعلاوۀ مقام‌های دفتر امور پناهندگان ملل متحد و سازمان بین‌المللی مهاجرت، با وزیران داخله، خارجه و مهاجرین در خصوص مشکلات پناهجویان افغان بحث کرده است.

به گفتۀ آقای بلخی، بر اساس گزارش‌های رسمی یونان، میزان جذب پناهجویان افغان در آن کشور بیش از ۷۰ درصد بوده و اکنون شانزده هزار پناهجوی افغان در آن کشور هستند که شماری قبول شده و کار روی دوسیه‌های برخی دیگر جریان دارد.

به گفتۀ وزیر امور مهاجرین افغانستان، مقام‌های ترکیه نیز تعهد کرده اند که مهاجرین افغان را از آن کشور اخراج نخواهند کرد، بلکه روند برگشت پناهجویان به صورت داوطلبانه خواهد بود.

آقای بلخی گفت که این افراد تحت حمایت حکومت ترکیه یا سازمان بین‌المللی مهاجرت به افغانستان بر می‌گردند و در داخل افغانستان توسط هلال احمر ترکیه تحت پوشش برنامه‌های حرفوی قرار گرفته و صاحب کار می‌شوند.

اما ذاکره حکمت، یکی از مسؤولان انجمن همبستگی پناهندگان افغان در ترکیه به صدای امریکا گفت که هم اکنون پناهجویان افغان در ترکیه وضعیت بدی دارند.

به گفتۀ خانم حکمت، از سپتامبر سال گذشته به این طرف، امور رسیدگی به پناهندگان، از دفتر امور پناهندگان ملل متحد، به اداره مهاجرت ترکیه واگذار شده و شرایط قبولی هم دشوارتر شده است.

خانم حکمت افزود که میزان قبول پناهجویان افغان در ترکیه اندک است و برعکس کسانی که دوسیه‌های شان رد می‌گردد، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG