لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: صادرات افغانستان به پاکستان در مقایسه به واردات از آن کشور بیشتر شده است


وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان در حالی از افزایش صادرات به پاکستان در مقایسه به واردات از این کشور در سال ۱۴۰۱ خورشیدی خبر می‌دهد که تاجران افغان ارسال پول از طریق بانک‌ها را بزرگترین مشکل فرا راه تجارت با کشورهای خارجی از جمله پاکستان، عنوان کرده اند.

آخندزاه عبدالسلام جواد، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که در سال گذشته خورشیدی یک میلیارد و ۲۳۵ میلیون دالر کالا و تولیدات افغانستان به پاکستان صادر شده است.

به گفتۀ جواد در همین مدت از پاکستان به ارزش یک میلیارد و ۱۶۴ میلیون دالر کالای تجارتی و اقلام مورد ضرورت وارد افغانستان شده است.

سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفت:"اکثر اقلام صادراتی ما به کشور پاکستان سنگ ذغال، پنبه، جلغوزه، قالین، ترکاری و میوه جات بودند. اقلام وارداتی ما همچنان برنج، سمنت، ادویه طبی، تخم مرغ و دیگر اقلام مورد نیاز کشور می‌باشد."

وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان گفته است که در سال ۱۴۰۰ خورشیدی به ارزش ۵۱۱ میلیون دالر کالا از افغانستان به پاکستان صادر شده بود.

بر اساس ارقام این وزارت، در حال حاضر ۵۲ درصد صادرات افغانستان را محصولات زراعتی، ۲۸ درصد را مواد معدنی و نه درصد را منسوجات تشکیل می دهد.

خان جان الکوزی، یکی از اعضای هیات مدیرۀ اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان نیز گفت که در سال گذشته افغانستان بیش از یک میلیارد دالر به پاکستان صادرات داشته است و بیشتر صادرات را زغال سنگ، کرومایت و سنگ تالک تشکیل می‌دهد.

آقای الکوزی، در رابطه به سایر اقلام صادراتی افغانستان به پاکستان گفت: "دیگر معدنیات، میوه خشک و تازه وسبزیجات هم به پاکستان صادر شده است که از جمله حدود ۴۴۰ هزار تن سبزی و حدود ۴۰۰ هزار تن میوه‌جات می‌باشد ... "

الکوزی بزرگ ترین مشکل صادرات از افغانستان به خارج از جمله پاکستان را انتقال پول از طریق بانک ها عنوان کرد و گفت: "علاوه بر این مشکل همچنان در جاده های مرزی افغانستان و پاکستان توقف کالاهای تجارتی زمان‌گیر است."

XS
SM
MD
LG