لینک های دسترسی

Breaking News

سرمایه گذاری دو میلیارد دالری تولید برق آفتابی در افغانستان


وزارت انرژی و آب افغانستان پروژۀ تولید ۲۰۰۰ میگاوات برق آفتابی را به اعلان گذاشته است که به دو میلیارد دالر سرمایه‌گذاری نیاز دارد.

انجنیر گل‌محمد خلمی، سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان، روز یکشنبه دوم جدی (۲۳ دسمبر) به خبرنگاران گفت که تلاش می‌شود تا سکتور خصوصی داخلی و خارجی برای این سرمایه‌گذاری هنگفت تشویق شود.

آقای خلمی گفت "یک بسته ۲۰۰۰میگاوات را اعلان کردیم، این بسته در پنج زون افغانستان است، در هر زون ۴۰۰ میگاوات، از طریق مشارکت عامه و خصوصی این تطبیق می‌شود، ما پیش‌بینی می‌کنیم که حدود دو میلیارد دالر را از طریق این پروژه جذب خواهیم کرد".

سرپرست وزارت انرژی و آب افغانستان گفت که در این پروژه شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی که ظرفیت تولید حد اقل ۵۰ میگاوات برق آفتابی (انرژی سولری) را داشته باشند، می‌توانند درخواست بدهند.

وزارت انرژی و آب افغانستان توقع دارد که این پروژه تا چهار – پنج سال آینده تطبیق شود.

عبدالمومن منصور، رئیس عمومی مشارکت عامه وزارت مالیه گفت که این پروژه به شکل مرحله‌یی تطبیق خواهد شد.

آقای منصور گفت "به خاطر سرمایه‌گذاری کردن تا به حالی ۴۲ شرکت مختلف ملی و بین‌المللی از کشورهای مختلف به این پروژه ابراز علاقمندی کرده اند".

امان‌الله غالب، رئیس شرکت برق گفت که این شرکت توانایی جذب ۳۰۰۰ میگاوات انرژی را در شبکۀ ملی برق دارد و هر مقداری که شرکت‌های خصوصی برق تولید کنند، این اداره آن را خریداری خواهد کرد.

رئیس شرکت برق افغانستان گفت که هرگاه برق تولیدشده بیشتر از ظرفیت شبکۀ ملی برق افغانستان باشد؛ این شرکت انرژی وارداتی را کاهش خواهد داد و جای آن را با انرژی تولیدی داخلی پر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG