لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: تلفات افغانها از انفجار مهمات ناتو کاهش یافته است


سال گذشته دو کودک کوچی در اثر انفجار مواد منفلق ناشدۀ به جا مانده در پولیگون آیساف کشته شد.

پاکسازی مواد منفلق ناشده از اطراف مراکز تعلیمی انداخت نیروهای خارجی یا پولیگون های نظامی، تلفات غیرنظامیان افغان را در ۲۰۱۵ کاهش داده است.

مرکز ماین پاکی سازمان ملل متحد برای افغانستان با نشر خبرنامۀ گفته است که در سال ۲۰۱۵ تنها دو مورد تلفات ناشی از مواد منفلق ناشدۀ به جا مانده در مراکز انداخت نیروهای خارجی گزارش شده است.

نهاد ماین روبی ملل متحد برای افغانستان از سال ۲۰۰۹ تا دسمبر ۲۰۱۵ میلادی ۱۳۸ مورد تلفات ناشی از انفجار مواد منفلق ناشدۀ نظامی موجود در تاسیسات یا اطراف تاسیسات ماموریت قبلی نیروهای بین المللی در افغانستان یا آیساف را ثبت کرده است.

تا کنون ۵۰۱ کیلومتر مربع اراضی اطراف و محدودۀ تاسیسات پیشین ناتو از وجود مواد منفلق ناشده پاکسازی شده است.
تا کنون ۵۰۱ کیلومتر مربع اراضی اطراف و محدودۀ تاسیسات پیشین ناتو از وجود مواد منفلق ناشده پاکسازی شده است.

در سال ۲۰۱۴ انفجار مواد منفلق ناشدۀ به جا مانده در محدوده یا اطراف تاسیسات نظامی ناتو در افغانستان ۱۹ قربانی، در سال ۲۰۱۳ میلادی ۵۰ و در سال ۲۰۱۲ میلادی ۴۶ قربانی گرفته بود.

ملل متحد گزارش داده است که ۷۵ درصد قربانیان این ۱۳۸ واقعه کودکان بوده اند. گزارش همچنان از کشته شدن ۴۲ نفر در این واقعات خبر داده است.

پولیگون‌های یاد شده به استناد خبرنامۀ ادارۀ ماین روبی ملل متحد برای ارتقای مهارت‌های نظامی سربازان ناتو و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان کار گرفته شده و مهمات مخلتف نظامی در آن استفاده می شد.

با خروج اکثر نظامیان خارجی از افغانستان، پولیگون های تعلیمی آنان در افغانستان متروک باقی مانده است.
با خروج اکثر نظامیان خارجی از افغانستان، پولیگون های تعلیمی آنان در افغانستان متروک باقی مانده است.

مرکز ماین پاکی سازمان ملل متحد برای افغانستان، سروی و پاکسازی پولیگون های آیساف را که بر اساس میثاق جهانی سال ۱۹۸۱ صورت می گیرد، بزرگترین و پیچیده ترین برنامه از نوع خود در سطح جهان خوانده که تا کنون ۵۰۱ کیلومتر مربع اراضی را پاکسازی کرده است.

پیشتر از این وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا نیز گزارش داده بد که تلفات ناشی ازانفجار ماین و مواد منفلق ناشدل نظامی نسبت به هر وقت دیگر در افغانستان کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG