لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت معارف: مردم بیش از ۶۰۰ میلیون افغانی به معارف کمک کرده اند


وزارت معارف افغانستان اعلام کرده است که شهروندان ۲۰ ولایت این کشور در شش ماه نخست امسال، بیش از ۶۰۰ میلیون افغانی به معارف کمک کرده اند.

این کمک‌ها از سوی باشندگان ولایت‌های خوست، دایکندی، کاپیسا، وردک، سرپل، بامیان، پنجشیر، سمنگان، بادغیس، کندهار، بلخ، نیمروز، کابل، هلمند، جوزجان، لوگر، هرات، پکتیا و پکتیکا به معارف افغانستان صورت گرفته است.

مقام‌ها در این وزارت می‌گویند که سطح کمک‌های باشندگان ۲۰ ولایت به ۶۶۲ میلیون و ۶۶۱ هزار افغانی می‌رسد و قرار است به زودی آمار کمک‌های باشندگان ۱۲ ولایت دیگر به معارف را همگانی کنند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف روز شنبه ۲۶ اکتوبر (۴ عقرب) به صدای امریکا گفت که افزون بر کمک‌های نقدی، شهروندان افغانستان حدود ۴۰۰ جریب زمین از ملکیت‌های شخصی شان را به هدف ساخت و ساز ساختمان مکاتب به معارف این کشور اهدا کرده اند.

خانم نزهت گفت: "این کمک‌ها از سوی افراد معارف دوست در تبانی با شوراهای مکاتب به گونۀ شفاف به مصرف رسیده و افراد خیرخواه و کمک‌کننده از چگونگی مصرف کمک‌های خود نظارت داشته اند."

او افزود: "در تمام ولایات به معارف کمک شده این آماری است که ما جمع آوری کردیم و از سایر ولایات آمار کمک‌های شان در حال جمع‌آوری است. همین که گزارش نهایی شده و برای ما رسید، آن را همگانی می‌کنیم."

وزارت معارف افغانستان می‌گوید که این وزارت سال ۱۳۹۷ الی ۱۴۰۹خورشیدی را "دهۀ معارف" نام‌گزاری کرده است.

XS
SM
MD
LG