لینک های دسترسی

Breaking News

سفارت افغانستان در امریکا هفتۀ آینده مسدود می‌شود – مقام امریکایی


یک مقام ارشد وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا گفته است که سفارت افغانستان در واشنگتن دی سی به دلیل فشار شدید مالی و قطع ارتباط با حکومت طالبان، در هفتۀ آینده مسدود خواهد شد.

این مقام امریکایی که نخواسته است نامش گرفته شود به خبرگزاری فرانس‌پرس گفت: "سفارت و قنسولگری‌های افغانستان زیر فشار شدید مالی قرار دارند. حساب‌های بانکی آنان برای شان قابل دسترس نیست."

به گفتۀ این مقام امریکایی، دپلومات‌های افغان مقیم ایالات متحده یک ماه فرصت دارند تا برای ویزۀ امریکا درخواست بدهند. او گفته است که در غیر این صورت از امریکا اخراج خواهند شد، اما نه به افغانستان بلکه به کشور دیگر، اما مشخص نکرده است که به کدام کشور یا کشورها.

بر اساس گزارش‌ها حدود ۹۰ تا ۱۰۰ دپلومات در سفارت، قنسولگری‌های افغانستان در لاس انجلس و نیویارک و نمایندگی دایمی افغانستان در مقر سازمان ملل متحد در نیویارک کار می‌کنند.

این مقام امریکایی به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است که تا کنون یک چهارم دپلوماتان امریکایی مقیم ایالات متحده برای ماندن در این کشور درخواست ویزه نداده اند.

وزارت خارجۀ ایالات متحده، به گفتۀ این مقام امریکایی "ترتیباتی را روی دست گرفته است تا در هماهنگی با سفارت افغانستان، عملیات تدریجی انسداد [سفارت] را به گونه‌ای تسهیل کند که تا زمانیکه این ماموریت‌های دپلوماتیک قادر به ازسرگیری فعالیت‌های شان می‌شود، از املاک و تاسیسات آنان در امریکا مراقبت و محافظت شود."

چندی پیش نیز شماری از دپلوماتان افغان مقیم واشنگتن دی سی گفته بودند که نامه‌ای از وزارت خارجۀ امریکا در مورد انسداد تدریجی به این سفارت مواصلت کرده است.

ماه گذشته، دو دپلومات ارشد افغان که نخواستند نام شان در گزارش گرفته شود، به صدای امریکا گفتند که حساب‌های بانکی سفارت و دو قنسولگری افغانستان در امریکا در "سیتی‌بانک" از بیش از یک ماه به اینسو تعلیق شده است.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان در اواسط اگست سال گذشته، ماموریت دپلوماتیک این کشور در ایالات متحده هیچ پولی از کابل دریافت نکرده و تا کنون فقط با تادیات و محصول خدمات قنسولی چاره سازی کرده است. پاسپورت‌های سفید و جدید در قنسولگری‌های افغانستان تمام شده است و در حال حاضر به پاسپورت‌های منقضی با نصب برچسپ تمدید، اعتبار داده می‌شود.

از آنجاییکه محصول تمدید پاسپورت‌های افغانستان بیش از این در حساب‌های رسمی سفارت و قنسولگری‌های افغانستان در ایالات متحده واریز شده نمی‌تواند، کارمندان باقیماندۀ سفارت حواله‌های سفید پولی را در حساب‌های شخصی شان واریز کرده و در آخر هر ماه گرد هم جمع شده و عواید را محاسبه می‌کنند.

تا کنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و در اکثر کشورها، دپلوماتانی که از سوی حکومت پیشین افغانستان گماشته شده بودند و هنوز هم به آن حکومت وفادار اند، امور سفارت و قنسولگری‌های افغانستان را به پیش می‌برند.

چندی پیش، گروه طالبان، سهیل شاهین، سخنگوی پیشین دفتر سیاسی این گروه در قطر را به صفت نمایندۀ دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد معرفی کرد، اما هنوز هم نصیر احمد فایق، امور این ماموریت دپلوماتیک را به پیش می‌برد.

این مقام ارشد امریکایی با اشاره به اینکه طالبان از سوی ایالات متحده به رسمیت شناخته نشده اند، به خبرگزاری فرانس‌پرس گفته است: "قصد نداریم به دپلوماتانی که از سوی طالبان معرفی شده اند، اعتبار نامه بدهیم."

او همچنین گفته است که در مورد مسدود شدن سفارت افغانستان در واشنگتن دی سی با طالبان هیچ بحثی صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG