لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان: کشتار غیرنظامیان باید متوقف شود


کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان از ادامۀ خشونت‌ها، به ویژه واردشدن تلفات به غیرنظامیان در این کشور ابراز نگرانی کرد و خواستار متوقف شدن فوری "کشتار غیرنظامیان" شد.

بر اساس یافته‌های این کمیسیون تنها در دو روز اخیر، ۱۶ غیرنظامی در نتیجۀ انفجار ماین و گلوله‌باری در ولایات هلمند و غور کشته شده و شش تن دیگر زخم برداشته اند.

این کمیسیون گفته است که در میان قربانیان این رویدادها، زنان و کودکان نیز شامل اند.

کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان روز جمعه ۲۱ می (۳۱ ثور) در خبرنامه‌ای گفت: "کشتار غیرنظامیان باید متوقف شود، مردم افغانستان تا کی با جان، مال و ‌منافع حیاتی خود هزینۀ جنگ را بپردازند؟ مردم مالک اصلی این سرزمین‌اند و همواره خواستار توقف خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس دایمی و تحقق صلحی فراگیر، پایدار و عادلانه بوده ‌اند و باید صدای آن‌ها شنیده شود."

این کمیسیون همچنین ماین‌گذاری‌‌ها از سوی طالبان را عامل بیشترین تلفات به غیرنظامیان عنوان کرده و افزوده که آنان بار‌ها از این گروه خواسته اند که "این تاکتیک جنگی، با توجه به اینکه دارای ظرفیت تفکیک نیست"، باید هرچه زوتر متوقف شود.

در خبرنامه همچنین آمده است: "کمیسیون، با ابراز نگرانی و تاسف دربارۀ ادامۀ کشتار غیرنظامیان و درخواست رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه از سوی طرف‌های جنگ و پیگرد مجرمان از سوی نهادهای عدلی و قضایی کشور، درخواست خود از محکمۀ بین‌المللی جزایی مبنی بر تحقیق دربارۀ جرایم بین‌المللی و نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه و رسیدگی همه‌جانبه به آن‌ها را در افغانستان تکرار می‌کند."

به باور کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان "بی‌تفاوتی در برابر تلفات غیرنظامی، خسارات مادی و آسیب‌های روانی جنگ و برخورد جدی نکردن با عاملان آن‌ها"، به پایین آمدن هزینۀ جنایت در افغانستان و سبب معافیت از مجازات در این کشور شده است.

این کمیسیون تاکید کرده که عدالت باید بر مجرمان اجرا و "عاملان جنایات" باید در برابر قانون و قربانیان و بازماندگان آنان پاسخگو شوند.

XS
SM
MD
LG