لینک های دسترسی

Breaking News

سرمایه گذاری در افغانستان افزایش یا کاهش یافته؟


ایسا می گوید در سال ۲۰۱۳ بیشتر از ۷۶۰ میلیون دالر در افغانستان سرمایه گذاری شد
مقام ها در اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان یا ایسا گفته اند در سال ۲۰۱۳ رقم سرمایه گذاری ها در افغانستان به هفتصد و شصت و دو ملیون دالر رسید که نسبت به سال ۲۰۱۲، بیست و پنج در صد افزایش را نشان میدهد. به اساس معلومات ایسا در سال ۲۰۱۲ سطح سرمایه گذاری در افغانستان به ششصد و پنج ملیون دالر می رسید.

وافیع الله افتخار، رئیس ایسا به روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت "سرمایه گذاری های که نزد اداره ایسا ثبت می باشد تقریباً در حدود ۱.۴ ملیارد است، اما ما امسال به پارسال کوشش کردیم که رقمی را که با شما شریک می سازیم، ارقامی باشد که واقعاً سرمایه گذاری صورت گرفته باشد. بناً سرمایه گذاری که ثبت است ۱.۴ ملیارد دالر است اما سرمایه گذاری که عملاً کار را آغاز کرده است ۷۶۲ ملیون دالر امریکایی است."

ایسا در حالی از افزایش سطح سرمایه گذاری ها خبر می دهد که گفته می شود بخاطر خروج نیروهای خارجی از افغانستان و نگرانی ها از افزایش نا امنی در این کشور، احتمال فرار سرمایه گذاری ها از افغانستان نسبت به هر وقت دیگری بیشتر شده است.

مسوولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز این افزایش را تایید نمی کنند و می گویند عملاً سرمایه گذاری صورت نگرفته و حتی در سطح تجارت آنان تا ۳۶ در صد کاهش به عمل آمده است.

خان جان الکوزی معاون هئات مدیره اتاق تجارت و صنایع در این مورد به صدای امریکا گفت "تجارت ۳۶ فیصد کاهش یافته است. عرضه و تقاضا کم شده است، اما اینها که جواز و کاغذ داده اند عملاً سرمایه گذاری صورت نگرفته است."

آقای الکوزی ادامه نا امنی ها، نبود برق و سایر امکانات در پارک های صنعتی را از عوامل اصلی کاهش سرمایه گذاری ها در افغانستان میداند.

با این حال مسوولین ایسا می گویند که در برنامه کاری آنها برای سال ۲۰۱۴، ایجاد پارک های صنعتی، تصفیه زمین های غصب شده در پارک های صنعتی و فعال ساختن زمین های که به منظور آغاز فعای های صنعتی توزیع شده شامل است.
XS
SM
MD
LG