لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیب محصول حکیم الکوزی شناسایی شد


وزارت صحت عامۀ افغانستان پس از تحلیل و تجزیۀ محصولی که حکیم الکوزی آن را واکسین کروناویروس می‌خواند، گفته است که بیشتر محتوای آن مخدرات است.

وحید مجروح، معین وزارت صحت عامۀ افغانستان روز چهارشنبه سوم جون (۱۴ جوزا) به خبرنگاران در کابل گفت که این محصول از مواد مخدر تهیه شده است که از جمله "مورفین و تریاک" نیز شامل آن است.

آقای مجروح گفت که در این محصول برخی گیاهان مثل زیره نیز کار گرفته شده است، اما به گفتۀ وی ترکیب مواد مخدر در آن بسیار زیاد است.

بر اساس یافته‌های ریاست کنترول کیفیت ادویه و محصولات صحی وزارت صحت عامۀ افغانستان، چندین نوع مواد مخدر اعتیادآور در ترکیب محصول حکیم الکوزی شامل است.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که در تهیۀ این محصول هیچ معیار طبی در نظر گرفته نشده و نه هم سفارشات طبی چون تاریخ تولید، تاریخ انقضا و محتویات در پشت بوتل آن درج نیست.

آقای مجروح گفت که این محصول به دلیل داشتن مقدار زیاد مواد مخدر، تاثیر کوتاه مدت داشته و بیماران را کمی تسکین می‌دهد، اما به گفتۀ وی استفاده از آن ممکن سبب اعتیاد شود.

مقام‌های صحی افغان به تاریخ دهم جوزا کلینیک حکیم الکوزی را مسدود کرد و از محصول وی برای تحلیل و تجزیۀ طبی نمونه گرفت.

آقای الکوزی ادعا می‌کند که واکسین کروناویروس را تهیه کرده است و شمار زیاد مبتلایان کووید۱۹ از آن روز به این سو پشت دروازۀ کلینیک وی صف بسته اند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که جلو ابتکار و خلاقیت هیچ کسی را نمی‌گیرد، اما به گفتۀ مقام‌های این وزارت ابتکارات طبی در زمینۀ ساختن دوا و واکسین باید بر بنیاد اصول و معیارهای بین‌المللی عملی شده و نهادهای معتبر ملی و جهانی آن را تایید کنند.

XS
SM
MD
LG