لینک های دسترسی

Breaking News

امریکاییان از مارتین لوتر کینگ یادبود به عمل آوردند


تندیس مارتین لوتر کنگ در شهر واشنگتن دی سی و در نزدیکی قصر سفید

امریکاییان روز دوشنبه از "مارتین لوتر کینگ" یادبود به عمل آوردند، مردی که با در پیش گرفتن مبارزۀ عاری از خشونت جنبش حقوق مدنی ایالات متحده را رهبری کرد.

سومین دوشنبه جنوری هر سال در ایالات متحدۀ امریکا از کارکرد آقای کینگ بزرگداشت می‌شود.

دونالد ترمپ، رئیس جمهوری ایالات متحدۀ امریکا، روز جمعه طی مراسمی به داکتر کینگ ادای احترام کرد و "پیکار مسالمت آمیز وی را برای عدالت و برابری" تمجید کرد.

رئیس جمهور ترمپ روز جمعه در مراسم یادبود از داکتر کینگ در قصر سفید سخنرانی کرد
رئیس جمهور ترمپ روز جمعه در مراسم یادبود از داکتر کینگ در قصر سفید سخنرانی کرد

داکتر کینگ در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰بر ضد تبعیض نژادی در برابر سیاهپوستان امریکایی و گرفتن حق رایدهی به شهروندان سپاهپوست امریکا مبارزه کرد.

شهرت و محبوبیت رهبر جنبش حقوق مدنی ایالات متحده امریکا ، در سال ۱۹۵۵ زمانی به اوج خود رسید که وی تحریم بس‌های عامه را در شهرمونتگمریایالت الاباما برای سیاهپوستان به موفقیت رهبری کرده و شهر را مجبور به پایان دادن تبعیض درجدا ساختن مسافران سیاهپوست از سفید پوست درمیان بس های شهری ساخت.

سخنرانی تاریخی "من رویایی دارم" که آقای کنگ آن را در شهر واشنگتن دی سی ایراد کرد
سخنرانی تاریخی "من رویایی دارم" که آقای کنگ آن را در شهر واشنگتن دی سی ایراد کرد

سخنرانی مشهور و تاریخی آقای کنگ زیر عنوان "من رویایی دارم" که در اگست ۱۹۶۳در شهر واشنگتن دی سی ایراد شد و برای شنیدن آن بیش از ۲۵۰ هزار امریکایی سیاهپوست و سفیدپوست جمع شده بودند، وی را به شخصیت محوری جنبش حقوق مدنی امریکا مبدل شد.

کینگ در سال ۱۹۶۴ جایزۀ صلح نوبل را دریافت کرد، در همان سال لایحۀ حقوق مدنی توسط لیندن جانسن، رئیس جمهور آن زمان ایالات متحدۀ امریکا، به امضا رسید.

محلی که مارتین لوتر کینگ در آن کشته شد
محلی که مارتین لوتر کینگ در آن کشته شد

رهبر جنبش مدنی امریکا در اپریل سال۱۹۶۸ زمانیکه هنوز ۳۹ سال داشت در شهر ممفیس ایالت تینیسی جایی که برای کمک به اعتصاب کارگران سیاهپوست رفته بود ، ترور شد.

چهار روز پس از کشته شدن داکتر کینگ، یک عضو مجلس نمایندگان ایالات متحده پیشنهاد کرد تا یک روز سال به بزرگداشت از وی رخصتی عمومی باشد. اما اینکار ۱۵ سال طول کشید تا اینکه پس از تقاضاهای مکرر میلیون‌ها شهروند امریکا، کانگرس این کشور در ۱۹۸۳ رخصتی عمومی را به یادبود از وی منظور کرد و رونالد ریگن، رئیس جمهور آن وقت ایالات متحده آن را توشیح کرد.

XS
SM
MD
LG