لینک های دسترسی

Breaking News

یک پناهجوی افغان خود را در اندونیزیا آتش زد


هزاران مهاجر و پناهجو که بیش از ۵۰ در آنان را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهد در اندونیزیا آواره اند و جاکارتا برای آنان اجازهٔ کار قانونی نمی‌دهد

یک هماهنگ‌کنندهٔ محلی مهاجران در اندونیزیا روز سه‌شنبه ۳۰ نومبر (نهم قوس) گفت که یک پناهجوی افغان خود را در آن کشور آتش زد.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که این پناهجوی افغان دچار سوختگی شدید شد و به شفاخانه منتقل شده است.

محمد جمعه،‌ هماهنگ کنندهٔ محلی مهاجران و پناهندگان در مدان، مرکز ولایت سوماترا واقع در شمال اندونیزیا گفت که این پناهجوی افغان از هفت سال به این سو به خاطر اسکان مجدد در یک کشور سومی در انتطار بود.

آقای جمعه به خبرنگاران گفت که این مرد از سال ۲۰۱۶ میلادی به این‌سو، در اندونیزیا به سر می‌برد.

به گفته آقای جمعه،‌ این پناهجو با سایر افغان‌های آواره در بیرون محوطهٔ کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان واقع در ولایت سوماترا در مظاهره شرکت کرده بود.

هزاران مهاجر و پناهجو که بیش از ۵۰ درصد آنان را شهروندان افغانستان تشکیل می‌دهد، به خاطر اسکان مجدد در یک کشور سومی در اندونیزیا گیرمانده اند و مقام‌های جاکارتا برای آنان اجازهٔ کار قانونی را صادر نمی‌کند.

به گفتهٔ آقای جمعه، در سال‌های اخیر دست‌کم، ۱۴ مهاجر افغان در اندونیزیا خودکشی کرده و شش نفر دیگر تلاش به خودکشی کردند. او از حکومت اندونیزیا و سازمان ملل خواست تا برای رسیدگی به وضعیت اسفناک مهاجران و پناهجویان اقدامات بیشتری انجام دهند.

میترا سلیمه سوریونو، سخنگوی کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان، گفته است که این سازمان رویداد را از نزدیک دنبال می‌کند.

خانم سوریونو به خبرگزاری فرانس پرس گفته است:"ما در مورد این رویداد بسیار نگران استیم و هماهنگی خود را با جناح‌های ذیدخل حفظ می‌کنیم تا بر وضعیت غلبه کنیم."

در سال‌های اخیر، صد‌ها هزار تن از شهروندان افغانستان به دلیل فقر، بیکاری و ناامنی مجبور به ترک کشور‌شان شده اند.

پس از مسلط شدن مجدد طالبان در افغانستان، بسیاری از شهروندان افغانستان یا به دلیل قوانین سخت‌گیرانهٔ این گروه و یا هم بیکاری و فقر تلاش می‌کنند کشور‌ خود را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG