لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به روسیه: شهروند امریکایی جاسوس نیست رهایش کنید


محکوم شدن یک شهروند امریکایی به ۱۶ زندان در روسیه با واکشن تند وزارت خارجهٔ ایالات متحده مواجه شد.

روسیه می‌گوید که این نظامی پیشین امریکایی در روسیه مصروف جاسوسی بود، اما وزیر خارجه ایالات متحده گفته است پال ویلان برخلاف معیارهای حقوق بشر بین المللی از دسترسی به محاکمه عادلانه محروم بوده و باید فوراً رها شود.

آقای پمیو گفت که ایالات متحده از تصمیم یک محکمهٔ روسی و محکوم کردن این شهروند امریکا در یک محکمهٔ سری و بر اساس شواهد سری "خشمگین" است.

مقامات امریكا می گویند زندانی کردن این عسکر اسبق قوای بحری امریکا توسط روسیه ممکن است روابط واشنگتن و مسكو را تیره كند.

جان سالیوان ، سفیر ایالات متحده در روسیه ، پس از محاکمه آقای ویلان به خبرنگاران گفت: "هیچ مدرکی در دادگاه وجود نداشت که بتواند ویلان را گناهکار ثابت کند. وی باید فوراً آزاد شود. محکومیت وی تمسخر عدالت است."

آقای سالیوان این محکمه را نقض حقوق بشر خواند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که این سرباز پیشین امریکایی پاسپورت های ایالات متحده، انگلستان، کانادا و ایرلند را حمل می کرد و توسط بخش امنیت فدرال روسیه در دسمبر ۲۰۱۸ در یک هوتل بازداشت شد.

مقامات روسی می گویند که فلش دیسک و یک کمپیوتر با اطلاعات مهم و پنهانی از نزد وی بدست آمده است. اما آقای ویلان می گوید که فلش توسط یکی از دوستان روسی اش به وی داده شده بود و او فکر می‌کرد که در آن تصاویری از رخصتی هایشان وجود خواهد داشت.

وكیل مدافع آقای ویلان می گوید كه در زمان دستگیری به موکل او گفته شده بود كه وی با یك مرد روسی دستگیر شده در ایالات متحده تبادله خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه می گوید که چندین بار پیشنهاد تبادلهٔ زندانیان را به ایالات متحده داده و هنوز کار روی آن جریان دارد.

XS
SM
MD
LG