لینک های دسترسی

Breaking News

غنی قرارداد های تیل وزارت دفاع را فسخ کرد


گفته می شود که در قرارداد کنونی تیل اردوی ملی ۲۱۵ میلیون دالر تفاوت وجود دارد

رئیس جمهور افغانستان خواستار توضیحات در مورد اتهامات علیه قرارداد های وزرات دفاع ملی شده است که گفته می شود در آن حدود ۲۱۵ میلیون دالر تفاوت وجود دارد.

نظیف الله سالارزی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفته است که رئیس جمهور محمد اشرف غنی فسخ تمام قرارداد های فعلی تیل وزارت دفاع ملی و اعلان مجدد آن، توقف تادیات برای قراردادی های فعلی تا ختم بررسی دستور داده است.

آقای سالارزی همچنان گفت که هیئتی به ریاست حمیدالله فاروقی، مشاور رئیس جمهور غنی برای بررسی همه جانبۀ این قضیه موظف شده است. او افزود که در حال حاضر وظایف مسوولان تدارکات و خریداری وزارت دفاع به تعلیق در آمده و تا زمان پایان تحقیقات و بررسی ها آنان از افغانستان ممنوع الخروج شده اند.

نظیف الله سالارزی گفت که پس از بررسی ها، آنانیکه در اختلاس و فساد در این قرارداد ها دست دارند افشا خواهند شد. او افزود که برعلاوۀ قرارداد های تیل وزارت دفاع ملی، هفت قرارداد دیگر آن وزارت که دارای مشکلات حقوقی و تخنیکی است نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که تفاوت قیمت در قرارداد های تیل وزات دفاع ملی از سوی فرماندهی آیساف و دفتر مفتش ویژۀ ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار نیز تایید شده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان هم در زمان کارزار انتخاباتی و هم پس از رویکار آمدن حکومت وحدت ملی به مبارزۀ جدی بر ضد فساد تعهد کرده است. پس از بازنگری دوسیۀ اختلاس در کابل بانک، بررسی قرارداد تیل وزارت دفاع ملی اقدام دیگر آقای غنی در مبارزه برضد فساد می باشد.

ریاست جمهوری افغانستان قیمت مجموعی قرارداد تیل وزارت دفاع ملی را مشخص نساخته است و مسوولان آن وزارت نیز با وصف تماس های مکرر از ارایۀ جزئیات در این مورد پرهیز کردند.

کمک های امریکا

در همین حال سیگار در تازه ترین گزارش خود نگاشته است که کانگرس ایالات متحده امریکا تا ۳۱ دسمبر ۲۰۱۴ بیش از ۶۵ میلیارد دالر را برای نیرو های امنیتی افغان اختصاص داده است.

در این گزارش آمده است که ایالات متحده تا پایان سال ۲۰۱۴ متعهد به پرداخت ۳۴.۸ میلیارد دالر به اردوی ملی افغانستان شده و ۳۳.۷ میلیارد دالر را در بخش ساختن، آموزش، تجهیز و مراقبت از ارتش آن کشور به مصرف رسانده است.

سیگار همچنان گزارش داده است که ایالات متحده تا ۳۱ دسمبر ۲۰۱۴ مبلغ ۱۱.۵ میلیارد دالر از پول اختصاص یافته به صندوق تمویل نیرو های امنیتی افغان را صرف فراهم آوری تجهیزات و ترانسپورت برای اردوی ملی افغان کرده است.

به همین ترتیب ایالات متحدۀ امریکا تا ۳۱ دسمبر ۲۰۱۴ مبلغ ۱۶.۶ میلیارد دالر از وجوه صندوق تمویل نیرو های امنیتی افغان را صرف ساختن، تجهیز، آموزش و مراقبت پولیس ملی افغانستان کرده است، در مجموع ۱۷.۱ میلیارد دالر از سوی ایالات متحده در این زمینه اختصاص یافته است.

همچنان تا پایان ماه دسمبر ۲۰۱۴ ایالات متحده مبلغ ۳.۶ میلیارد دالر را برای فراهم آوری تجهیزات و ترانسپورت به پولیس ملی افغانستان تعهد کرده و آن را به مصرف رسانده است.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG