لینک های دسترسی

Breaking News

ثبت بیش از ۱۵۵۰ اعتراض استینافی در کمیسیون شکایات انتخاباتی


کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می‌گوید که تا اکنون دسته‌های انتخاباتی ۱۵۶۲ اعتراض استیناف‌طلبی را در مورد تصامیم دفاتر ولایتی این کمیسیون در خصوص شکایت‌های انتخاباتی ثبت کرده اند.

روند رسمی ثبت اعتراض‌های استیناف‌طلبی روز سه شنبه ۱۴ جنوری (۲۴ جدی) آغاز شد و امروز پایان می‌یابد.

محمد رضا فیاض، معاون سخنگوی این کمیسیون روز پنجشنبه ۱۶ جنوری (۲۶ جدی) به خبرنگاران گفت که این آمار نهایی نیست، ممکن که تا پایان روز تغییر کند.

آقای فیاض افزود: "یک حجم قابل توجه اعتراضات است و آمادگی دارد کمیسیون شکایات انتخاباتی که در دورۀ دوم رسیدگی به شکایات که در دفتر مرکزی انجام می‌شود، به این موارد رسیدگی بکند".

سید قطب‌الدین رویدار، یکی از کمیشنران کمیسیون شکایات انتخاباتی گفت که این اعتراض‌های استینافی را سه دستۀ انتخاباتی ثبت کرده اند.

ستادهای انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی، ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار شامل این دسته‌ها اند.

به گفتۀ آقای رویدار، پس از آنکه روند ثبت اعتراض‌ها پایان یافت، کمیسیون شکایات انتخاباتی آنها را دسته‌بندی خواهد کرد و به هر بخش آن دوسیۀ مشخص می‌سازد.

او افزود: "امیدواری هست که موضوعات اعتراض‌ها زیاد نباشد و پنج - شش موضوع را ما یکجا کرده و به زمان معین رسیدگی کنیم و در چوکات قانون فیصله صادر کنیم".

بر اساس قانون انتخابات، ستادهای انتخاباتی تا پایان امروز پنجشنبه ۱۶ جنوری (۲۶ جدی) فرصت دارند که در مورد تصامیم دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی استیناف‌خواهی کنند.

کمیسیون مرکزی شکایات انتخاباتی مکلف است که در جریان ۱۵ روز کاری، موارد اعتراضی را به رویت اسناد و مدارک، دوباره بررسی کند و تصمیم نهایی را بگیرد.

XS
SM
MD
LG