لینک های دسترسی

Breaking News

کمیسیون شکایات بر بازشماری عاجل ۸۷۰ محل تاکید کرد


در نتیجۀ بررسی شکایت‌ها در مورد نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون شکایات انتخاباتی این کشور، تا اکنون بازشماری بیش از ۸۷۰ محل را لازمی دانسته است.

محمدقاسم الیاسی، کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی به خبرنگاران گفت که این محلات مربوط به ۲۰ تا ۲۱ ولایت است و قبلاً بازشماری نشده اند.

آقای الیاسی گفت که پس از تصمیم این نهاد در مورد بازشماری محلات، کمیسیون انتخابات مکلف است که هرچه زودتر زمینۀ بازشماری را در محلات تشخیص‌شده فراهم بسازد.

هنوز در مورد شکایت‌های کابل، هلمند و ننگرهار هیچ فیصله‌ای صادر نشده و کمیسیون شکایات انتخاباتی بیشترشدن رقم محلاتی را که به بازشماری نیاز خواهد داشت، ممکن می‌داند.

علی افتخاری، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، روز جمعه ۱۰ جنوری (۲۰ جدی) به صدای امریکا گفت که این کمیسیون طی نامه‌ای رسمی از کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد محلاتی که به بازشماری نیاز دارند، خواستار معلومات شده است.

به گفتۀ آقای افتخاری، زمانی که کمیسیون شکایات معلومات این محلات را با تفکیک ولایات و مراکز برای کمیسیون مستقل انتخابات فرستاد، روند بازشماری آغاز خواهد شد.

او افزود: "به لحاظ تخنیکی و لوژیستیکی ما هیچ مشکلی نداریم، تمام آمادگی‌ها برای ۳۴ ولایت از طرف کمیسیون گرفته شده است".

سمیرا رسا، سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) به صدای امریکا گفت که از رهگذر قانونی و کارشیوه‌های انتخاباتی، کمیسیون شکایات صلاحیت دارد که دستور بازشماری، تفتیش و ابطال آرای محلات را صادر کند.

خانم رسا افزود: "حالا که کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد بازشماری تعدادی از محلات دستور داده، امیدوار استیم که کمیسیون مستقل انتخابات به زودترین فرصت در این مورد با کمیسیون شکایات انتخاباتی همکاری بکند و این پروسه را پیش ببرد".

این کمیسیون تایید کرده است در جملۀ ۶۵ درصد شکایاتی که بااعتبار شناخته شده، ۸۰۰۰ شکایت جدی وجود دارد و همچنان بیش از ۳۲۷۰ شکایت، جرایم انتخاباتی تشخیص شده است.

XS
SM
MD
LG