لینک های دسترسی

Breaking News

ارمنستان خواستار استقرار نظامیان روسیه در مرز آن کشور با آذربایجان شد


نیکول پاشینیان، صدر اعظم ارمنستان خواستار استقرار نیروهای نظامی روسیه در مرز با آذربایجان شد تا به گفتهٔ او از تشدید بیشتر درگیری‌های جدید جلوگیری شود.

آقای پاشینیان روز پنجشنبه ۲۹ جولای (هفتم اسد) در جلسۀ کابینه گفت که می‌خواهد از مسکو کمک بیشتری بخواهد. او افزود: "به نظر من منطقی است كه مسله استقرار پایگاه‌های گارد مرزی روسیه در امتداد مرزهای ارمنستان - آذربایجان مورد بررسی قرار گیرد."

سال گذشته جنگ در قره‌باغ که به تاریخ ۲۷ سپتمبر آغاز شد، پس از شش هفته به تاریخ ۱۰ نومبر به میانجی‌گری روسیه پایان یافت. درجریان این درگیری‌ها بیش از ۶۵۰۰ نفر به شمول غیرنظامیان کشته شدند.

آقای پاشینیان گفت این اقدام به دو کشور فرصت آنرا خواهد داد تا بدون کدام درگیری نظامی نقاط مرزی خود را تعیین و مشخص کنند. او گفت:"ما در حال برنامه ریزی و بحث در مورد موضوع با همکاران روسی خود استیم."

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه از اظهار نظر در مورد پیشنهاد آقای پاشینیان خودداری کرد اما گفت: "تماس با ایروان ادامه دارد ، من دیگر چیزی برای گفتن ندارم."

تنش ها بر سر مرز مشترک ارمنستان-آذربایجان در ماه های اخیر در حال افزایش است. در تازه ترین مورد درگیری مرزی که روز چهارشنبه به وقوع پیوست، سه نظامی ارمنستانی کشته شدند.

پس از جنگ سال گذشته، ارمنستان نیروهای آذربایجانی را به تخطی‌های مرزی و تصرف قسمت‌هایی از خاک ارمنستان متهم کرده و گفته است که حدود ۶۰۰ سرباز آذربایجانی در خاک ارمنستان مستقر شده اند؛ اتهامی که آذربایجان همواره آنرا رد کرده است.

آقای پسکوف گفت که روسیه تلاش دارد تا تنش های جدید بین ارمنستان و آذربایجان را کاهش دهد.او گفت: "برای حصول اطمینان از اجرای کامل توافق نامه‌های دوجانبه تلاش ادامه دارد."

مسکو، که یک پایگاه نظامی در ارمنستان نیز دارد، برای نظارت بر آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان، حدود ۲۰۰۰ نیروی خود را در قره‌باغ مستقر کرده است.

روسیه پیشنهاد کرده است که برای حل اختلافات مرزی و مشخص کردن مرزها، با هر دو طرف همکاری خواهد کرد.

ایالات متحده و فرانسه نیز از آذربایجان خواسته اند که نیروهای خود را عقب بکشد.

XS
SM
MD
LG