لینک های دسترسی

Breaking News

حکم بازداشت رهبر پیشین کتالونیا صادر شد


کارلس پوجدمون، رهبر پیشین کتالونیا، پس از آن که به دلیل راه اندازی همه پرسی برای استقلال کتلونیا از هسپانیه از وظیفه برکنار شد، به بلجیم رفت

پس از آنکه یک قاضی اسپانوی روز جمعه دستور توقیف رهبر جدایی طلب و اعضای سابق کابینه کتلونیا را صادر کرد، سارنوالان در بلجیم میگویند که نخست دستور توقیف را بررسی نموده و سپس آنرا به محکمه گسیل خواهند داشت.

این مقامات پیشین کتالونیا که پس از برکناری به بروکسل رفته اند، میگویند که در مقابل استرداد شان از بلجیم مبارزه خواهند کرد، بدون اینکه در آن کشور درخواست پناهندگی بدهند.

باشندگان کتلونیا به روز جمعه حکومت اسپانیا را پس از آن مورد انتقاد قرار دادند که محکمه دستور توقیف کارلوس پوجدمون ، رئیس برکنارشدۀ ادارۀ منطقه کتلونیا، را صادر کرد.

کارلس پوجدمون پس از آن که به دلیل راه اندازی همه پرسی برای استقلال کتلونیا از اسپانیا از وظیفه برکنار شد، به بلجیم رفت. محکمۀ هسپانوی که دستور توقیف این مقامات پیشین کتلونیا را صادر کرده است از بلجیم خواسته است تا آنان را استرداد کند.

اما باشندگان اسپانیه در این مورد دیدگاه متفاوت دارند.

کریستیانو گونزالس، باشندۀ بارسلونا، می گوید که "یک نفر را دستگیر کردن، سیاست نیست. سیاست صحبت کردن و بحث کردن است. توقیف آن ها به نظر من اندکی به مثابۀ روش یک دولت فاشیستی است. این چیزی است که در این دوران در اروپا هیچ معنایی ندارد، ما همه باید بحث و گفتگو کنیم، زیرا ما در یک عصر دموکراسی زندگی می کنیم.

جون سنگویرا، باشندۀ بارسلونا، در مورد می گوید که "بسیار خجالت آور است و در عصری که ما زیست داریم، این اقدام به گونۀ که اتخاذ شده، کاملاً بی مورد است. این باعث میشود که کتلونیا کاملاً بی دفاع و زیر سایه اسپانیا بماند. این تقریبا یک دیکتاتوریست."

یک محکمه عالی مادرید، از بلجیم خواست تا پوجدمون و چهار همکار او را توقیف کند. این تقاضا پس از آن صورت گرفت که این مقامات پیشین کتلونیا، امر توقیف شان را نادیده گرفتند.

قاضی اسپانیه درخواست حضور رهبرسابق کتلونیا درمحکمه از طریق ویدیو کانفرانس از بلجیم را رد کرد.

محکمۀ بروکسل گفته است که مقامات در بلجیم در مورد حکم استرداد وی به غور و بررسی خواهند پرداخت.

پوجدمون به یک رسانه دولتی بلجیم گفته است که او برای انتخابات آمادگی دارد تا وظیفه قبلی اش را دوباره به دست بیاورد و به دستگاه قضایی اسپانیا اعتماد ندارد. اما با محاکم بلجیم همکاری خواهد کرد.

اگر بلجیم بر اساس حکم بین المللی صادر شده از سوی اسپانیا، دستگیری او را اعمال کند، باید در ۲۴ ساعت قبل از محکمه پوجدمون را در مقابل قاضی حاضر سازد.

بلجیم حداکثر سه ماه فرصت دارد که برای استرداد یا عدم استرداد پوجدمون تصمیم بگیرد.

XS
SM
MD
LG