لینک های دسترسی

Breaking News

میانمار خبرنگار بازداشت شدۀ امریکایی را به تروریزم و فتنه‌انگیزی متهم کرد


یک خبرنگار امریکایی که به اتهامات متعدد در میانمار بازداشت شده بود، اکنون از سوی محکمۀ آن کشور به تروریزم و فتنه‌انگیزی متهم شده است.

دنی فنستر، مدیر مسوول مجلۀ آنلاین فرنتیر میانمار که دفتر آن در شهر یانگون، پایتخت میانمار است، از تاریخ ۲۴ می به اینسو در بازداشت به سر می‌برد.

آقای فنستر زمانیکه عازم ایالات متحده بود در میدان هوایی بین‌المللی یانگون بازداشت شد و ابتدا به تحریک مردم از طریق نشر معلومات دروغین متهم شد.

از آن زمان به بعد، این خبرنگار امریکایی به خاطر تماس با گروه‌های مخالف به نقض قانون انجمن‌های غیرقانونی که در زمان استعمار میانمار نافذ بود و نیز به نقض قوانین مهاجرتی میانمار متهم شده است.

گروه‌های مدافع می‌گویند که قانون انجمن‌های غیرقانونی به خاطر بازداشت اجباری فعالان سیاسی در میانمار در سال‌های ۱۹۹۰ در میانمار نافذ بود و نظامیان آن کشور اکنون بار دیگر این قانون را تطبیق می‌کنند.

ثان زاو اونگ، وکیل مدافع آقای فنستر می‌گوید که با اتهامات جدید ممکن موکلش تا ۳۰ سال زندان محکوم شود. او پیش از این نیز به خاطر سه مورد دیگر اتهام، به ۱۱ سال زندان محکوم شده است.

زاو اونگ گفت که فنستر به خاطر اینکه برای مدت کوتاهی ویرایشگر یک نشریۀ خبری آنلاین در میانمار بود، بازداشت شده است. او افزود که موکلش سال گذشته پیش از پیوستن به مجلۀ فرنتیر میانمار، کار با نشریۀ خبری متذکره را ترک کرده بود.

پس از آنکه نظامیان در میانمار در اول فبروری سال روان حکومت ملکی آن کشور را از قدرت کنار رانده و چندین رهبر ملکی، به شمول آنگ سان سوچی و رییس جمهور وین مینت را بازداشت کرد، میانمار دستخوش هرج و مرج شده است.

نظامیان میانمار مدعی اند که انتخاباتی که منجر به رویکار آمدن حکومت ملکی آن کشور شد، مملو از تقلب بوده است، هرچند کمیسیون انتخابات میانمار این ادعا را رد می‌کند.

از فبروری به اینسو، میانمار صحنۀ چندین برخورد خشونتبار میان قوای نظامیان و شهروندان معترض بوده است که در اثر آن کم از کم ۱۲۰۰ نفر عمدتاً معترضان کشته شده اند.

بخش‌هایی از این مقاله برگرفته از گزارش خبرگزاری‌های اسوشتیدپرس و فرانس‌پرس است.

XS
SM
MD
LG