لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان میانمار باید سرکوب معترضان را توقف دهد – ملل متحد


کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد از نیروهای امنیتی میانمار خواست تا "سرکوب معترضان صلح آمیز" را متوقف کنند و از اردوی این کشور خواست تا افرادی را که از ابتدای کودتای اول فبروری به طور غیرقانونی بازداشت کرده اند، آزاد کند.

میشل بچلیت، کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه چهارم مارچ (۱۴ حوت) گفت که بیش از ۱۷۰۰ نفر خودسرانه بازداشت شده اند و دستگیری‌ها در حال افزایش است.

خانم بچلیت افزود که ۲۹ خبرنگار شامل بازداشت شدگان اند که در روزهای اخیر بازداشت شده و برخی آنان به تحریک مخالفین و اشتراک در راهپیمایی های غیر قانونی متهم شده اند.

کمیشنر حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای گفته است که براساس ارقامی که نزد آنان موجود است ۵۴ نفر توسط نظامیان این کشور تاکنون کشته شده اند اما گفته است که آمار واقعی کشته ها ممکن بیشتر از این باشد.

در بیانیه ضمن تقبیح استفاده از اسلحهٔ گرم علیه معترضان آمده است: "اردوی میانمار باید قتل و زندانی کردن معترضین را متوقف کند"

خانم بچلیت گفت که سربازان و پولیس در حال بازرسی خانه به خانه و بازداشت افرادی استند که برخی آنان پس از بازداشت ناپدید می‌شوند؛ روشی که در میانمار به عنوان ناپدید شدن اجباری شناخته می شود.

میشل بچلیت از مقامات میانمار که به جنبش مدنی پیوسته اند، خواست تا از طریق تحقیقات سازمان ملل متحد و محکمهٔ بین المللی جرایم یا محکمهٔ هاگ رهبران نظامی را برای نقض جدی حقوق بشر پاسخگو قرار بدهند.

پس از کودتای نظامی تاریخ اول فبروری در میانمار و بازداشت رهبران حکومت ملکی آن کشور به شمول آنگ سان سوچی به اتهام تقلب انتخاباتی، میانمار دست خوش هرج و مرج شدید و شاهد تظاهرات گستردۀ مردم بر ضد کودتای نظامی است.

برخورد خشونتبار پولیس و اردو با معترضان در میانمار واکنش‌های گستردۀ بین‌المللی را بر انگیخته است.

XS
SM
MD
LG