لینک های دسترسی

Breaking News

کم از کم ۶۴ کودک افغان در اثر عملیات نظامیان بریتانیایی در افغانستان کشته شده اند - گزارش


دولت بریتانیا به خاطر کشته شدن کم از کم ۶۴ کودک افغان - چهار برابر بیشتر از آنچه قبلاً اعتراف کرده بود – در جریان عملیات نظامی در افغانستان غرامت پرداخته است.

پیش از این، وزارت دفاع بریتانیا کشته شدن و پرداخت غرامت برای ۱۶ کودک افغان را تایید کرده بود. این آمار به درخواست نهاد خیریه اقدام علیه خشونت مسلحانه ( Action on Armed Violence) از طرف وزارت دفاع بریتانیا ارایه شده است.

بر اساس این گزارش، این کودکان در جریان عملیات‌ نظامیان بریتانیایی در افغانستان بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ کشته شده اند. در این گزارش حملات هوایی و گیر ماندن در گلوله‌باری متقابل از شایع‌ترین علل مرگ این کودکان ذکر شده است.

نهاد خیریه اقدام علیه خشونت مسلحانه گفته است که ممکن آمار تلفات غیر نظامیان به مراتب بیشتر از این باشد. به گفتهٔ این نهاد ممکن این تعداد به ۱۳۵ کودک برسد زیرا بعضی از قربانیان در اسناد وزارت دفاع بریتانیا بدون ذکر نامشان به عنوان پسر یا دختر توصیف شده و در بیشتر موارد سن و عوامل مرگ شان ذکر نشده است.

براساس این گزارش تنها برای یک چهارم از ۸۸۱ مورد ادعای کشته شدن در جریان عملیات نظامی نیروهای بریتانیایی غرامت پرداخته شده است. وزارت دفاع بریتانیا در مجموع ۶۸۸ هزار پوند، برای کشته شدن ۲۸۹ غیرنظامی افغان بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴میلادی غرامت پرداخته است.

براساس گزارش نهاد خیریه اقدام علیه خشونت مسلحانه، مدعیان قبل از پرداخت غرامت باید عکس، تذکره و نامه‌هایی را ارایه کنند که ادعای شان را تایید کند و در بعضی موارد برای تایید عدم وابستگی با طالبان، با آنان مصاحبه نیز صورت می‌گرفت.

گزارش نشان می‌دهد که طیف پرداخت غرامت از سوی بریتانیا برای مرگ افراد غیرنظامی در افغانستان بسیار متفاوت بوده و در برخی موارد، درخواست غرامت برای اموال و احشام بیشتر از مرگ اعضای خانواده بوده است.

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای گفته است: "هرگونه مرگ غیرنظامیان در جریان درگیری یک تراژیدی است، به ویژه زمانی که کودکان و اعضای خانواده مشمول آن باشند. "

در بیانیه آمده است که اگر چه نظامیان تلاش می‌کنند تا آسیب به غیرنظامیان را به حداقل برسانند اما "متاسفانه هرگز نمی‌توان به طور کامل از آن جلوگیری کرد".

اما ایین اورتن، مدیر نهاد خیریه اقدام علیه خشونت مسلحانه از عدم شفافیت در مورد ارایه آمار کشته شدگان انتقاد کرده و گفته است که سال‌ها طول کشیده تا این اطلاعات را از وزارت دفاع به دست بیاورند.

گروه‌های فعال حقوق بشر و موسسات خیریه بارها از امریکا و بریتانیا به دلیل نحوه تحقیق و گزارش تلفات غیرنظامیان در عملیات نظامی انتقاد کرده‌اند.

لوید آستن، وزیر دفاع امریکا اخیراً دستور بازنگری اساسی در نحوه تحقیق پنتاگون در مورد تلفات غیرنظامیان را صادر کرد. این دستور پس از حمله هوایی امریکا در جریان خروج از کابل در سال گذشته که منجر به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی شد، صادر شد.

در حملۀ ۲۹ اگست طیاره‌ بدون سرنشین در کابل که گمان می‌رفت بر یک موتر مربوط به گروه داعش صورت گرفته، ۱۰ نفر، به شمول هفت کودک کشته شدند.

مقامات نظامی امریکا در ابتدا از حمله ۲۹ اگست در کابل پشتیبانی کرده و گفتند که در آن اعضای گروه داعش هدف قرار گرفتند، اما سپس آن را اشتباه "غم‌انگیز" و "ناگوار" خوانده و پذیرفتند که در آن تندروان داعش نه بلکه ۱۰ غیر نظامی افغان، به شمول هفت کودک کشته شده اند.

این حملهٔ هوایی پس از آن صورت گرفت که گروه داعش-خراسان مسوولیت حملهٔ ۲۶ اگست در میدان هوایی کابل را بر عهده گرفت که در آن ۱۳ نظامی امریکایی و ۱۶۹ افغان کشته شدند.

XS
SM
MD
LG