لینک های دسترسی

Breaking News

سرمای شدید در افغانستان جان ۷۰ نفر را گرفته است


مقام‌ها در ولایت‌های مختلف افغانستان از جان باختن کم از کم ۷۰ نفر در اثر سرمای شدید خبر داده اند.

محمد نسیم مرادی، رییس ادارهٔ هوا شناسی حکومت طالبان، امروز ۱۸ جنوری (۲۸) جدی گفت که موج سرمای شدید، به شمول کابل، در چندین ولایت پخش شده و در جریان روز‌های اخیر هفته در ولایت غور سردی هوا به حساب سانتی‌گراد به منفی ۳۳ رسیده بود.

مرادی افزود که این سردترین درجهٔ حرارت در سال‌های اخیر بوده است و احتمال دارد که این موج هوای سرد برای یک هفته یا بیشتر از آن ادامه داشته باشد.

وزارت دولت طالبان در امور رسیدگی به حوادث گفت که در اثر سرمای شدید در جریان هشت روز گذشته ۷۰ نفر و ۷۰ هزار رس مواشی جان باخته اند.

بر اساس گزارش‌ رسانه‌های محلی چندین شاهراه در مرکز و شمال افغانستان به دلیل برفباری شدید مسدود شده است.

پیش از این، مقامات طالبان از جان باختن ۲۳ نفر خبر داده بودند.

مولوی محمد عبدالله جان عرفی، رییس وقایه و کاهش خطر این وزارت با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفته بود که ۱۶ نفر در چند روز گذشته در ولایات بادغیس، فاریاب، نیمروز و غزنی در اثر سردی هوا جان باختند.

او همچنان گفت بود کخه ولایات غور، هلمند، ارزگان، فاریاب، نورستان، زابل، بادغیس، نیمروز، کنر، بدخشان از بارش برف، باران و سردی هوا متاثر شده و مواد غذایی و اقلام غیرغذایی برای کمک به نیازمندان به این ولایات فرستاده شده است.

از جانب دیگر، معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت بدخشان گفته است که از ۲۴ تا ۲۵ ماه جدی، هفت کودک به دلیل سرمای شدید و نبود امکانات در مرکز و دو ولسوالی این ولایت بر اثر سردی هوا جان باخته اند.

بر اساس معلوماتی که او روز چهارشنبه ۱۸ جنوری (۲۸ جدی ) با خبرنگاران شریک کرد، پنج کودک در ولسوالی شهرک بزرگ و دو کودک دیگر در ولسوالی بهارک و فیض‌آباد مرکز این شامل این جان‌باختگان استند.

از سویی دیگر، دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) اعلام کرده است که هزاران مواشی به دلیل سردی هوا در غرب، شرق و شمال افغانستان تلف شده اند.

اوچا روز چهارشنبه در تویتر نوشت که در حالی که ۲۱.۲ میلیون نفر در افغانستان نیاز فوری به مواد غذایی و زراعت دارند، با تلفات مواشی شان، مردم با مشکلات بیشتر مواجه خواهند شد.

این در حالی است که سازمان ملل متحد گفته است که دست کم ۲۴.۴ میلیون نفر در افغانستان به دلیل سرمای هوا در ناامیدی به سر می‌برند.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشری ملل متحد به تاریخ ۲۲ نومبر (اول قوس) گفته بود که بسیاری از خانواده‌های نیازمند در حال حاضر هوای بسیار سردی را تجربه می‌کنند و به کمک‌های فوری مانند لباس گرم، سرپناه و پول نقد برای فراهم‌کردن مواد سوختی نیاز دارند.

در تهیه‌ٔ این مطلب از گزارش فرانس‌پرس استفاده شده است

XS
SM
MD
LG