لینک های دسترسی

Breaking News

در تظاهرات ایران تا اکنون ۹۲ نفر کشته شده اند - گروه حقوق بشر ایران 


گروه حقوق بشر ایران مستقر در ناروی امروز دوم اکتوبر (۱۰ میزان) گزارش داد که در جریان سرکوبی تظاهرات در ایران تا اکنون حد اقل ۹۲ نفر کشته شده اند.

تظاهرات گسترده در ایران زمانی آغاز شد که مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله، به دلیل عدم رعایت حجاب از سوی پولیس گشت ارشاد ایران بازداشت شد و سپس به تاریخ ۱۶ سپتمبر در نظارت این اداره جان باخت.

محمود امیری مقدم، رییس گروه حقوق بشر ایران از جامعهٔ بین المللی خواست تا برای توقف کشتار مظاهره‌کنندگان ایرانی، علیه تهران "اقدامات فوری" را روی دست گیرد. او گفت که نیروهای امنیتی ایران دست به "جنایات علیه بشریت" می‌زنند.

پیش از این، مقامات ایرانی مرگ ۶۰ و سازمان عفو بین المللی کشته شدن ۵۳ نفر را در جریان تظاهرات ایران گزارش داده بودند.

این گروه حقوق بشر مستقر در اوسلو همچنان گزارش داده است که ۴۱ نفر دیگر در جریان درگیری‌های روز جمعه در جنوب‌شرق این کشور کشته شدند. منابع محلی گزارش داده اند که تظاهرات در زاهدان، مرکز ایالت سیستان و بلوچستان ایران پس از آن آغاز شد که باشندگان محلی یک مقام پولیس را به تجاوز جنسی بر یک نوجوان بلوچ متهم کردند.

گروه حقوق بشر ایران نیروهای امنیتی این کشور را به "سرکوب خونین" مظاهره کنندگان در زاهدان متهم کرد. تظاهرات در این شهر زمانی گسترش یافت که رییس پولیس به تجاوز جنسی بر یک دختر ۱۵ سالهٔ بلوچ متهم شد.

سپاه پاسداران ایران گفته است که در خشونت‌های روز جمعه در زاهدان مرکز ایالت سیستان بلوچستان ۲۰ نفر، به شمول چند عضو این قوا، کشته شدند. اما مقامات ایرانی گفته اند که این افراد درجریان درگیری با "تروریست‌ها" کشته شده اند.

رسانه‌های ایرانی نیز به نقل مقامات سیستان و بلوچستان گزارش داده اند که "مهاجمان تروریست" هم بر نیروهای امنیتی و هم بر مظاهره‌کنندگان گلوله باری کرده اند.

اما بر اساس برخی از گزارش‌ها، نیروهای امنیتی ایران اعتراض‌کنندگان را به گلوله بسته اند.

این تهیهٔ این مطلب از گزارش‌های فرانس‌پرس و عصر ایران استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG