لینک های دسترسی

Breaking News

چندین افسر ارشد سپاه پاسداران ایران در زاهدان کشته شدند


سپاه پاسداران ایران روز شنبه اول اکتوبر (نهم میزان) اعلام کرد که چندین افسر این سپاه در جریان درگیری در جنوب شرق کشور کشته شده اند.

سپاه پاسداران گفته است که در خشونت‌های روز جمعه در زاهدان مرکز ایالت سیستان بلوچستان ۲۰ نفر کشته شدند.

رسانه های دولتی ایران گفته اند که دگروال علی موسوی، رییس استخبارات ایالت سیستان بلوچستان، محمد امین آذر شکر و محمد امین عارفی در میان کشته شدگان است.

بر اساس بیانیه سپاه پاسداران، دگروال حمید رضا هاشمی (علی موسوی)، افسر استخبارات "در جریان درگیری با تروریست ها مجروح و سپس جان خود را از دست داد".

در همین حال به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، "سعید برهان زهی ریگی، از بسیجیان طرح امنیت اهل سنت در شهرستان زاهدان در پی جراحات وارده امروز شنبه به شهادت رسید".

ایرنا افزود: "آمار مجروحان نیروهای سپاه و بسیج در این حادثه نیز ۳۲ نفر اعلام شده بود".

خبرگزاری تسنیم روز شنبه گزارش داد که یک گروه سنی موسوم به جیش العدل مسوولیت حمله در نزدیکی پاسگاه پولیس زاهدان را بر عهده گرفته است.

گروه جهادی جیش العدل فعال ترین گروه در ایالت سیستان و بلوچستان ایران در سال های اخیر بوده است. این گروه چندین انفجار بزرگ و آدم ربایی را انجام داده است.

این سربازان ایرانی در حالی جان خود را از دست داده اند که در ماه فبروری ۲۰۱۹ نیز ۲۹ سرباز سپاه پاسداران در اثر حملهٔ انتحاری بر موتر حامل شان در این منطقه جان داده بودند.

ایالت سیستان و بلوچستان ایران، که با افغانستان و پاکستان هم مرز است، شاهد درگیری بین اعضای باندهای قاچاق، جنگجویان اقلیت بلوچ و گروه های سنی تندرو با اردوی ایران بوده است.

اعتراضات در ایران

ایران در حالی از کشته شدن افسران ارشد سپاه خبر می‌دهد که تظاهرات ضد دولتی در این کشور وارد پانزدهمین روز خود شد.

تظاهرات گسترده در ایران زمانی آغاز شد که مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله، به دلیل عدم رعایت حجاب از سوی پولیس گشت ارشاد ایران بازداشت شد و سپس به تاریخ ۱۶ سپتمبر در نظارت این اداره جان باخت.

مردم ایران شامگاه جمعه برای پانزدهمین شب متوالی به جاده‌ها برآمدند و دست به اعتراضات زدند. نهادهای ناظر حقوق بشر گفته اند که در این اعتراضات بیش از ۸۰ نفر کشته شده اند.

حمایت از اعتراضات ایران در خارج از ایران نیز ادامه دارد. روز شنبه اول اکتوبر بسیاری از ایرانیان و حامیان آنها در نقاط مختلف جهان تظاهراتی را در حمایت از اعتراضات ایران برگزار کردند.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس و ایرنا استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG