لینک های دسترسی

Breaking News

نور مظاهرات ضد حکومت را به تعویق انداخت


نور گفت که تغییر تاریخ اعتراضات گستردۀ به معنی عقب‌نشینی نیست

عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی برکنارشدۀ بلخ، اعلام کرد که به خاطر برگزاری نشست پروسه کابل که قرار است روز چهارشنبه برگزار شود، اعتراضات گستردۀ اش را در ۳۴ ولایت کشور به تعویق انداخته است.

آقای نور به روز یکشنبه در شهر مزارشریف به خبرنگاران گفت که به خاطر منافع ملی اعتراضات شان را به تعویق انداخته است.

او که در نشست زیر نام "گفتمان ملی مشورتی با نخبه‌ها" در بلخ صحبت می کرد، گفت که در حال حاضر، اعتراضات گسترده با کاروان موترها در کابل و مظاهرات در ۳۴ ولایت را به تاخیر انداخته است.

به گفتۀ وی، مظاهرۀ شان را هم‌زمان در کابل و ولایات – آنچه او از آن "عدالت‌خواهی" نام برد – راه‌اندازی می‌کند، اما تغییر تاریخ تظاهرات به معنی صرف‌نظر از آن نیست.

آقای نور افزود "بهتر است كه ما خواسته جامعه جهانی، شرکای بین‌المللی ما كه افغانستان را كمك می‌كنند و بزرگ‌ها و شخصیت‌ها و نخبه‌های كه از من تقاضا كردند، رهبری جمعیت البته این تقاضا را از ما كردند، تصمیم ما و مجلس امروز هم البته تقاضای شان چنین بود، تصمیم ما به این شد كه ما این تاریخ را تغییر بدهیم، تا این كه به منافع ملی كشور ما صدمه وارد نكند، اما تغییردادن تاریخ به این معنا نیست كه ما این برنامه خود را نفی می‌كنیم، یعنی منتفی نیست".

رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی تاکید کرد، تا زمانی که مذاکرات با ارگ به نتیجۀ ملموس نرسد، حرکات مدنی شان پا برجا خواهد بود.

پیش از این عطا محمد نور به تاریخ ۲۴ دلو گفته بود که اعتراضات گسترده را با استفاده از کاروان ۱۰ تا ۲۰هزار موتر به تاریخ ۲۷ و ۲۸ فبروری و اول مارچ سال روان راه‌اندازی خواهند کرد.

والی پیشین بلخ در حالی از تعویق اعتراضات گسترده خبر داد که روز گذشته، جنرال جان نیکولسن، فرمانده عمومی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که اختلافات سیاسی سیاستمداران افغان نباید امنیت این کشور را به خطر بیندازد.

جنرال نیکولسن گفت "به حیث یک فرمانده نظامی، یگانه خواست من این خواهد بود که سیاست باید امنیت را در خطر نیندازد، یک هدف ما این است که در بخش مذاکرات سیاسی با افغانستان کمک کنیم".

او همچنان گفت که هرگاه امنیت در نتیجۀ اختلافات سیاسی اشخاص با تهدید مواجه می‌شود، آنها با تمام جوانب گفتگو می‌کنند که اختلافات شان را مسالمت‌آمیز حل کنند.

کای بیلی، نمایندۀ دایمی امریکا در ناتو نیز گفت که در مزارشریف بوده و از وضعیت سیاسی آنجا خبر دارد؛ اما از رهبران افغان خواست که این وضعیت را حل کنند و به پیش بروند.

او افزود "ما کدام نقشی نداریم، اما می‌گوییم که این در بخش مذاکرات است و باید به پیش برویم".

رئیس جمهور غنی، دو ماه قبل، استعفای عطامحمد نور والی پیشین بلخ را پذیرفت و به جای وی فردی دیگر را معرفی کرد؛ اما تا اکنون آقای نور، کرسی ولایت بلخ را رها نکرده و با برگزاری نشست‌های مختلف، با تصمیم رئیس جمهور غنی، مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG