لینک های دسترسی

Breaking News

قصرسفید: رهبری بلخ باید به زودی و صلح آمیز انتقال یابد


دفتر رئیس جمهوری ایالات متحده از رهبران افغانستان خواسته است تا مناقشات روی انتقال قدرت به والی جدید بلخ را به "زودی و به گونۀ صلح آمیز حل و فصل" کنند.

در یک اعلامیه قصر سفید صریحاً تاکید شده است که "هیچ جای برای خشونت برای حل این موضوع وجود ندارد" و طرفین ذیدخل در این رویداد، نباید با به تعویق انداختن این کار، منافع شان را مقدمتر از منافع افغانستان قرار دهند.

قصر سفید گفته است ”به باور ما این منازعه طوری باید حل و فصل شود که به شهروندان افغان اطمینان بدهد که گزینش والی جدید سبب تقویت امنیت و توانمندی حکومت وحدت ملی در انجام مسوولیت هایش در قبال مردم می شود.“

اعلامیه یی قصرسفید چند روز پس از گفتگوی تلیفونی مایک پنس، معاون رئیس جمهور امریکا، با رئیس جمهور محمد اشرف غنی منتشر شده است. آقای پنس نیز به "حل مسالمت آمیز انتقال رهبری در بلخ" تاکید کرده بود.

قصرسفید همچنان گفته است که "مناقشات موجود در مورد رهبری ولایت بلخ را از نزدیک دنبال می کند" اما تذکر داده است که افغان ها خود باید در بارۀ این مسئله در "چهارچوب قانون اساسی شان" و در مطابقت با "حاکمیت قانون و اصل برابری در برابر قانون" تصمیم بگیرند.

بیشتر از یک ماه پیش، ریاست جمهوری افغانستان از استعفای عطا محمد نور و گزینش والی جدید بلخ، خبر داد.

آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی هم است اما ضمن باطل خواندن استعفااش گفته است که از سمت ولایت کنار نمی رود.

XS
SM
MD
LG