لینک های دسترسی

Breaking News

وزرای دفاع چین و امریکا دیدار کردند 


همزمان با افزایش تنش‌ها بین واشنگتن و بیجینگ بر سر تایوان ، وزرای دفاع ایالات متحده و چین روز جمعه ۱۰ جون ( ۲۰جوزا) در اولین دیدار رو در رو در سنگاپور روی مسایل مختلف از جمله مناقشه در تایوان و آب‌های جنوب دریای چین باهم صحبت کردند.

این ملاقات در حالی صورت میگیرد که تنش میان ایالات متحده و چین در چند سال اخیر به خاطر موضوعات مختلف از جمله حقوق بشر، آب های مورد مناقشه در جنوب دریای چین، مناقشه‌های تجارتی، رقابت در زمینۀ فناوری و تایوان بالا گرفته است.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، با وی فنگ، همتای چینی اش در حاشیه اجلاس شانگری-لا (Shangri-La Dialogue ) که سایر مقامات امنیتی از سراسر جهان نیز در آن اشتراک کرده بودند ، برای نزدیک به یک ساعت ملاقات کرد.

تلاش امریکا برای تغییر پالیسی خارجی

پس از تهاجم روسیه براوکراین واشنگتن سعی مینماید تا مشی سیاست خارجی خود را دو باره در منطقه تغییر دهد . این تازه ترین سفر از سوی یک مقام ارشد ایالات متحده به شمار میرود که از آسیا بازدید میکند.

آقای وی، که در جمع از خبرنگاران صحبت میکرد گفت که این گفتگو ها " صادقانه و مخلصانه" بوده و به آرامی به پیش رفت.

از سوی دیگر لوید آستین، در یک پیام تویتر نوشته است که آنها " روی روابط دفاعی [ ایالات متحده و چین] و مسایل امنیتی جهانی و منطقوی بحث کرده اند."

قبل از این نیز این دو مقام ارشد در ماه اپریل با هم صحبت تیلفونی داشتند و در آن به بررسی روابط دفاعی، مسایل امنیت منطقه‌ای و حمله روسیه به اوکراین صحبت کردند.

جزییات بیشتر از گفتگو ها میان مقام های ارشد ایالات متحده و چین تا هنوز منتشر نشده است، ولی گفته میشود که روی موضوعات عمده از جمله جزیره‌ٔ خودمختار تایوان که چین ادعای مالکیت آن را دارد و مردم آن تحت تهدید دایمی تهاجم چین زندگی میکنند، بحث صورت گرفته است.

بیجنیگ این جزیره ( تایوان) را بعنوان قلمرو خود میپندارد و تعهد کرده است که روزی آن را در صورت لزوم به زور تحت تصرف خویش درآورد.

پیش از این، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، حین سفرش به توکیو، پایتخت جاپان، درپاسخ به این سوالی که اگرچین به تایوان حمله کند، آیا امریکا مداخله خواهد کرد یا خیر، گفت: " بلی این تعهدی است که ما کرده ایم."

چین که تایوان را یک ایالت خود می پندارد در واکنش فوری به این اظهارات بایدن گفت که این کشور درمورد تمامیت ارضی وحاکمیت خود نه سازش می کند و نه به کسی امتیاز میدهد.

بیجینگ نسبت به این اقدامات تحریک آمیز واشنگتن هشدار داده و از امریکا خواسته است تا حاکمیت چین را به رسمیت بشناسد و در امور داخلی آن مداخله نکند.

قرار است لوید آستین، فردا روز شبنه ۱۱ جون ( ۲۱ جواز) در نشست امنیتی "شانگری لا" در سنگاپور سخنرانی نماید و به تعقیب آن، همتای چینی اش، وی فنگ، رو یکشنبه سخنرانی خود را در این جلسه بیان خواهد کرد.

این نشست از تاریخ ۱۰ الی ۱۲ جون ادامه خواهد یافت، این نشست به دلیل همه گیری کروناویروس دو بار به تعویق افتاد و پس از سال ۲۰۱۹ میلادی، این نخستین نشستی شانگری لا است که در سینگاپور برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG