لینک های دسترسی

Breaking News

پس از خروج قوا، به نظامیان افغان حمایت هوایی فراهم نخواهد شد – مک‌کینزی


کنیت (فرانک) مک‌کینزی، فرمانده قوماندانی مرکزی قوای امریکایی (سنتکام) گفته است که ایالات متحده در نظر ندارد که پس از خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان، به نیروهای امنیتی و دفاعی آن کشور حمایت هوایی را فراهم کند.

آقای مک‌کینزی در مصاحبۀ اختصاصی با صدای امریکا گفته است که حملات هوایی تنها به عملیات ضد دهشت افگنی محدود خواهد شد، آنهم در صورتیکه پی برده شود که قصد حمله بر قلمرو ایالات متحده یا متحدان آن وجود دارد.

روزنامۀ نیویارک تایمز از قول مقام‌های ارشد امریکایی که نامی از آنان نبرده است، هفتۀ گذشته گزارش داد که وزارت دفاع ایالات متحده در صدد گرفتن مجوز است تا در صورت خطر سقوط کابل یا دیگر شهرهای بزرگ افغانستان به دست طالبان پس از خروج نظامیان خارجی، به حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حملات هوایی را انجام دهند.

همزمان با نشر این گزارش، لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده در یک جلسۀ استماعیه در کانگرس امریکا گفت که پس از خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان، فراهم آوری حمایت هوایی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان "بسیار دشوار" خواهد بود.

با اینحال، جنرال مک‌کینزی می‌گوید که ایالات متحده نیروهای هوایی افغانستان را که بزرگترین سهم را در نبرد با طالبان ایفا می‌کند، حمایت خواهد کرد. او گفت که مشاوران امریکایی به گونۀ مجازی قوای هوایی افغانستان را مشورت داده و نیز پرزه جات مورد نیاز آنان را فراهم خواهند کرد.

اما با توجه به اینکه قوای هوایی افغانستان، شمار محدود طیاره‌ها و هیلیکوپترهایی جنگی را در اختیار دارند، این روش حفظ و مراقبت از جنگ افزار آنان زمانگیر بوده و انجام عملیات هوایی آنان را کند خواهد کرد.

در همین حال، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو گفته است که این پیمان پس از خروج قوا، به تمویل و آموزش‌دهی نیروهای هوایی افانستان در خارج از آن کشور و حمایت ملکی از حکومت افغانستان ادامه خواهد داد.

آقای ستولتنبرگ روز دوشنبه ۱۴ جون (۲۴ جوزا) گفت: "برخی متحدان ناتو، به شمول ایالات متحده، ترکیه و دیگران، سرگرم گفتگوهای مستقیم اند که چگونه می‌توان[امنیت] میدان هوایی بین‌المللی کابل را [پس از خروج قوای خارجی] تامین کرد."

با اینحال، شماری از کارشناسان و مقام‌های پیشین نظامی در مورد فقدان جزییات پیرامون نحوۀ حمایت از نیروهای امنیتی افغان و ادامۀ عملیات ضد دهشت افگنی در افغانستان پس از خروج کامل قوا از آن کشور، ابراز نگرانی کرده اند.

جوزف ووتل، فرمانده پیشین سنتکام به صدای امریکا گفت که آرزو داشت شاهد یک طرح فراگیر در مورد خروج قوا باشد تا پس از خروج، حکومت و نیروهای مسلح افغانستان در بهترین وضعیت باشند. او با اشاره به "رویکرد عجولانۀ" خروج قوای امریکایی از عراق در سال ۲۰۱۱ گفت که باید طرح فراگیر و مشرح در خصوص بیرون شدن نظامیان امریکایی از افغانستان وجود داشته باشد.

همزمان با ادامۀ خروج قوای امریکایی از افغانستان، پنتاگون عملیات مبارزه با داعش و القاعده را در شرق میانه در مقایسه با گذشته محدودتر کرده و اکنون به رقابت با چین و روسیه اولویت بخشیده است.

جنرال مک‌کینزی گفته است که اکنون شمار نیروهای امریکایی در شرق میانه به حدود ۴۰ هزار نظامی کاهش یافته است، حالانکه ۱۸ ماه پیش بین ۶۰ تا ۸۰ هزار نظامی امریکایی در این منطقه مستقر بودند.

XS
SM
MD
LG