لینک های دسترسی

Breaking News

آسترالیا ۱۶۵۰۰ شهروند اضافی افغان را می پذیرد


شماری از افغان در عقب میدان هوایی بین المللی کابل در اگست ۲۰۲۱ که تلاش می کردند کشور شان را به خاطر تلسط مجدد طالبان ترک کنند

حکومت آسترالیا روز سه شنبه ۲۹ مارچ (نهم حمل) اعلام کرد که در چهار سال آینده ۱۶۵۰۰ مهاجر افغان را خواهد پذیرفت.

بر اساس گزارش روزنامهٔ گاردین بریتانیا، حکومت آسترالیا اعلام کرده است که سالانه ۴۱۲۵ شهروند افغانستان را می‌پذیرد و این تعداد علاوه بر ۱۳۷۵۰ نفری است که سالانه بر اساس برنامه‌ٔ بشری آن کشور پذیرفته می‌شوند.

این اقدام حکومت آسترالیا موجب انتقاد های شدید حامیان مهاجران و گروه های دینی شد که گفته اند با در نظر داشت حضور ۲۰ سالهٔ نظامی آسترالیا در افغانستان، این کشور مسوولیت دارد تا شماری بیشتر مهاجران افغان را بپذیرد.

رونامهٔ گاردین از قول الکس هاک، وزیر امور مهاجرین آسترالیا، گزارش داده است که این اقدام "به منظور قدردانی از تعهد دوامدار ما پس از دو دهه عملیات آسترالیا در افغانستان" است.

حکومت آسترالیا پیش از این تعهد کرده بود که طی چهار سال آینده مجموعاََ ۱۵۰۰۰ مهاجران افغانستان خواهد پذیرفت.

بر اساس گزارش گاردین، حکومت آسترالیا برای پذیرفتن ۱۶۵۰۰ مهاجر اضافی افغان،‌ ۶۶۶ میلیون دالر را برای چهار سال آینده اختصاص داده است.

ایتلاف به رهبری ایالات متحده از آخر جولای ۲۰۲۱ تا آخر اگست ۲۰۲۱ کم و بیش ۱۲۴ هزار نفر را که اکثر آن‌ها شهروندان افغان بودند از طریق میدان هوایی کابل به خارج از آن کشور انتقال داد.

بسیاری از افراد که در جریان تخلیه از افغانستان به خارج انتقال داده شدند، افغان هایی بودند که در جریان دو دههٔ گذشته با قوای بین المللی و یا سایر کشور های غربی در آن کشور همکاری داشتند.

اما هزاران افغان که با قوای ایتلاف بین المللی به رهبری امریکا همکاری داشتند هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند و از اقدام انتقاجویانهٔ طالبان در ترس به سر می برند.

XS
SM
MD
LG