لینک های دسترسی

Breaking News

وزارت دفاع: استخبارات پاکستان در جنگ غزنی دست دارد


جنرال محمدشریف یفتلی، لوی درستیز افغانستان، مشکلات در جریان جنگ غزنی را پذیرفت؛ ولی مدعی شد که این جنگ را استخبارات منطقه سازمان‌دهی و عملی کرده است.

جنرال یفتلی، که به روز یکشنبه (۲۱ اسد) در مورد وضعیت امنیتی غزنی به خبرنگاران معلومات می‌داد، گفت که ۲۰ تا ۲۱ گروپ تروریستی در جنگ غزنی حضور دارند و هم اکنون افراد لشکر طیبه در جریان جنگ در آن ولایت کشته شده اند.

او ادعا کرد که استخبارات پاکستان در پشت این جنگ قرار دارد و به دلیل گرم‌شدن گفتگوهای صلح، این استخبارات در پی بی‌ثباتی مناطق است.

لوی درستیز اردوی افغانستان گفت: "پاکستان تختۀ خیز تروریزم بین‌المللی است، هر کس که از هرجایی می‌آید، اول به پاکستان می‌آید، پس از آنکه آنجا مسلح و تجهیز شدند، به افغانستان می‌آیند و به جنگ روی می‌آورند، حمایۀ اساسی که در ظاهر وجود دارد، آی.اِس.آی پاکستان قرار دارد".

هنوز پاکستان در مورد ادعای تازۀ این افسر بلندپایۀ نظامی افغانستان چیزی نگفته است؛ ولی پیش از این همواده چنین ادعاها را رد کرده است.

همچنان، جنرال یفتلی، هرگونه بی‌توجهی در مورد امنیت غزنی را رد کرد و گفت که نیروهای امنیتی از قبل پیش‌بین چنین حملۀ طالبان بودند.

در همین حال، وزارت داخلۀ افغانستان، با آنکه درگیری نیروهای افغان با طالبان را در غزنی تأیید کرد؛ اما گفت که در حال حاضر تمام تأسیسات نظامی و ملکی دولتی در بخش‌های مرکزی شهر غزنی، در کنترول نیروهای امنیتی افغان قرار دارد.

بهار مهر، مشاور روابط استراتیژیک وزارت داخله به صدای امریکا گفت که درگیری نیروهای تازه نفس با طالبان در حومۀ شهر غزنی جریان دارد و این نیروهای در حال پیشروی استند.

او افزود: "محبس در کنترول ما است، قوماندانی امنیه، ریاست امنیت ملی، تمام نهادهای ملکی و دفاعی در کنترول نیروهای ما است، تحرکات و تلاش دشمن تنها در حومۀ شهر وجود دارد".

آقای مهر، در مورد تلفات واردشده به جوانب درگیر چیزی نگفت؛ اما افزود که به نیروهای امنیتی در شهر غزنی، دستور داده شده است که در جریان امروز و امشب عملیات پاکسازی جدی را آغاز کنند.

از سوی دیگر، بر بنیاد ادعاهای نصیراحمد فقیری، عضو شورای ولایتی غزنی، ولسوالی خواجه عمری این ولایت، دیشب به دست طالبان سقوط کرده است و درگیری پراگنده در داخل شهر غزنی جریان دارد.

این عضو شورای ولایتی غزنی گفت که از روز جمعه گذشته تا کنون به دلیل حمله طالبان بر مرکز شهر، بسیاری از خانواده‌ها به آب و نان دسترسی ندارند.

آقای فقیری افزود که امروز یکشنبه نیز درگیری پراگنده در ساحات قلعۀ شاده و حوزۀ اول جریان دارد. او گفت که طالبان دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، بخشی از حوزه اول و دوم امنیتی شهر غزنی را به آتش کشیده اند.

این در حالی است که ارتباط با مقام‌های محلی هنوز هم قطع است.

یک خبرنگار آزاد در ولایت غزنی که صبح امروز تماسش با خبرنگار صدای امریکا وصل شد، گفت که دیشب بسیاری بخش‌های شهر غزنی آرام بود؛ اما طالبان حضور داشتند.

احمد جنید آزادزوی، که در شش کیلومتری مرکز شهر غزنی به سر می‌برد، گفت که دیشب مرکز شهر آرام بود و تنها طیاره‌های نظامی در فراز این شهر پرواز داشتند.

بر بنیاد معلومات، امروز نیز بازار و شهر غزنی بسته و بسیاری از جاده‌های داخل شهر خالی است.

ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان نیز ادعا کرده است که افراد این گروه شب گذشته ولسوالی خواجه عمری را تصرف کرده و چندین سرباز را دستگیر و به قتل رسانده است.

به ادعای وی، جنگجویان این گروه تمام ساحاتی را که تصرف کرده اند، در کنترول دارند و میدان هوایی کهنه را تصرف و تجهیزات آن را آتش زده اند.

خبرنگار محلی رادیو آشنا - صدای امریکا در کندهار گفت که شاهراه کابل – کندهار امروز نیز بر روی ترافیک مسدود است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG