لینک های دسترسی

Breaking News

روابط نزدیک ایران و بلاروس در سایۀ مخالفت با قدرت‌های غربی


ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران و الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس
ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران و الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس

روسای جمهور ایران و بلاروس امروز دوشنبه ۱۳ مارچ (۲۲ حوت) در حالی بر روابط نزدیک با همدیگر تاکید کردند که هر دو کشور در مخالفت شدید با قدرت‌های غربی قرار دارند، به ویژه در خصوص جنگ روسیه در اوکراین.

بلاروس نقش پایگاه حمایوی به نیروهای روسی را بازی می‌کند و ایران نیز به تمویل مسکو با فراهم آوری طیاره‌های بدون سرنشین متهم است.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران پس از ملاقات با الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس، روابط نزدیک ۳۰ ساله میان دو کشور را تکریم کرد.

ایرنا به نقل از رییسی نگاشته است: "ما مصمم هستیم روابط منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خود با بلاروس را افزایش دهیم؛ در این ارتباط مذاکرات خیلی خوب و ثمربخشی با رییس جمهور بلاروس داشتیم و به نظر می‌رسد می‌توانیم در قالب سازمان همکاری شانگهای و اوراسیا نیز همکاری‌های خیلی خوبی داشته باشیم."

لوکاشینکو که در یک دیدار دو روزه در ایران حضور دارد، گفت که به استقامت مردم ایران که با آن در برابر فشارهای بیرونی و تحمیل خواست‌های دیگران مقاومت کرده اند، احترام می‌گذارد.

او خطاب به ایرانی‌ها گفت: "من می‌بینم که با وجود این همه، شما تکنالوژی‌های عصری و انرژی هسته‌ای را انکشاف می‌دهید."

رهبران این دو کشور که در بیانیه‌های خویش در مورد اوکراین تذکر ندادند، یک نقشۀ راه را برای تقویت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی امضا کردند.

لوکاشینکو از متحدین نزدیک ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، است و تهران نیز با وجود آنکه در جنگ اوکراین ادعای بی‌طرفی می‌کند، روابط نزدیک‌اش را با مسکو حفظ کرده است.

واشنگتن ایران را به تمویل طیاره‌های بی‌سرنشین تهاجمی به روسیه متهم کرده و از افزایش همکاری‌های "خطرناک" نظامی میان دو کشور هشدار داده است.

ایران که این اتهامات را رد کرده است، به تازگی از نهایی شدن قرار داد خریداری طیاره‌های جت نوع سوخو-۳۵ روسی با مسکو خبر داده است.

لوکاشینکو پیش از این در دیدار سه روز به بیجینگ از پیشنهاد چین برای پایان دادن جنگ در اوکراین ابراز حمایت کرده بود.

XS
SM
MD
LG