لینک های دسترسی

Breaking News

آلمان می‌خواهد ماموریت نظامی‌اش را در افغانستان تمدید ‌کند 


وزارت خارجهٔ المان می‌گوید که می‌خواهد ماموریت نظامی خویش در افغانستان را تمدید کند؛ جاییکه پس از ایالات متحده این کشور بیشترین نیرو را در چوکات ناتو دارد.

هیکو ماس، وزیر خارجهٔ آلمان امروز ۱۳ فبروری (۲۵ دلو) گفت که مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان پیش از ختم ماه مارچ - زمان پایان ماموریت سالانه‌ای نیروهای آلمانی - پایان نخواند یافت و به همین دلیل "ما باید، به شمول یک ماموریت جدید، آمادهٔ شرایط مختلف باشیم".

براساس توافق امریکا-طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ امضا شد، تمامی نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

این در حالی است که ادارهٔ جوبایدن دستور مرور این توافقنامه را صادر کرده است. براساس توافقنامه، امریکا تعهد کرده است که در ازای تضمین‌های امنیتی و تعهد صلح با حکومت افغانستان، نیروهای این کشور از افغانستان بیرون خواهند شد.

اما یک مقام امریکایی دیروز هشدار داد که رییس جمهور بایدن با وضعیت جدی و دشواری در حالی مواجه است که تاریخ بیرون شدن نیروهای امریکایی نزدیک شده، اما نشانه‌ای از پایان خشونت طالبان در این کشور دیده نمی‌شود.

قرار است وزرای دفاع ناتو در اواخر ماه جاری در مورد حضور دوامدار یا بیرون شدن نیروی ۱۰ هزار نفری این پیمان تصمیم اتخاذ کنند.

منشی عمومی پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که پیش از هرگونه تصمیم در مورد آینده ماموریت این پیمان در افغانستان، آنان باید مطمین شوند که افغانستان بار دیگر به لانهٔ امن دهشت‌افگنان مبدل نمی‌شود.

پیش از این، اتحادیۀ اروپا گفته بود که خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان باید بر اساس شرایط صورت گیرد، خشونت‌ها به گونهٔ گسترده کاهش یابد و آتش‌بس دایمی برقرار گردد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده در آخرین روزهای کاری‌اش نیروهای امریکایی در افغانستان را به ۲۵۰۰ نفر کاهش داد.

این درحالی است که گروه‌های متعددی در پارلمان آلمان، به ویژه لبرال‌ها و چپ‌گراها پس از ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان، خواستار ایجاد ستراتیژی بیرون شدن از این کشور شده اند.

XS
SM
MD
LG