لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن و تیم امنیت ملی‌ قصر سفید در مورد افغانستان بحث کردند


جو بایدن، رییس جمهور و کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده امروز پنجشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) با تیم امنیت ملی شان دیدار کرده و موضوعات امنیتی، دپلوماتیک و استخباراتی افغانستان را مورد بحث قرار دادند.

آنان در مورد وضعیت عملیات خروج در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی که در نتیجۀ تلاش های وزارت دفاع امریکا مصوون و فعال می‌باشد، تبادل نظر کردند.

تیم امنیت ملی قصر سفید گفت که تلاش‌ها برای تخلیه به موقع شهروندان امریکایی، پرسونل سفارت، متقاضیان ویزه خاص مهاجرت و خانواده‌های آنان و افغان‌های آسیب پذیر جریان دارد.

تیم امنیت ملی آقای بایدن علاوه کرد که وزارت دفاع امریکا حدود ۷۰۰۰ نفر را از تاریخ ۱۴ اگست و ۱۲۰۰۰ نفر را از اخیر ماه جولای بدینسو از افغانستان انتقال داده است.

رییس جمهور بایدن، خانم هریس و تیم امنیت ملی آنان روی تمرکز بر نظارت به هرگونه تهدید احتمالی تروریستی در افغانستان از جمله از سوی داعش نیز بحث کردند.

در این ملاقات انتونی بلینکن وزیر خارجه، لوید آستن وزیر دفاع، جنرال مارک میلی لوی درستیز عمومی قوای مسلح، جیک سولیوان مشاور امنیت ملی، ویلیم برنز رییس اداره استخبارات امریکا، اوریل هینس رییس استخبارات ملی، کنیت مک‌کینزی فرمانده قوماندانی مرکزی اردوی امریکا و دیگر مقامات ارشد حضور داشتند.

در همین حال هنگ تیلر، جنرال اردوی ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) به خبرنگاران گفت که ۱۲ طیاره سی-۱۷ حدود ۲۰۰۰ نفر را در ۲۴ ساعت گذشته از افغانستان انتقال داده است.

آقای تیلر گفت که در حال حاضر اردوی امریکا ظرفیت انتقال ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ نفر را در یک شبانه روز دارد.در حال حاضر ۵۲۰۰ سرباز امریکایی در میدان هوایی کابل حضور دارند و قرار است این تعداد به ۶۰۰۰ هزار افزایش یابد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت که هیچ نوع خشونتی بین نیروهای امریکایی و طالبان رخ نداده و این گروه مانع خروج شهروندان امریکا از افغانستان نشده اند.

ایالات متحده پلان دارد تا روزانه بین ۵۰۰۰ تا ۹۰۰۰ نفر دارندگان پاسپورت و گرین کارت امریکا و کسانی‌که ویزا و دیگر اسناد و جواز معتبر مسافرت را دارند، از میدان هوایی کابل به خارج از افغانستان انتقال بدهد.

XS
SM
MD
LG