لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن حمله بر سلمان رشدی را 'وحشیانه' خواند


جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده ناوقت روز شنبه ۱۳ اگست (۲۲ اسد) در بیانیه‌ای حمله بر سلمان رشدی، نویسندهٔ هندی‌تبار بریتانیایی را محکوم کرد و آن را "وحشیانه" عنوان کرد.

رییس جمهور بایدن در بیانیه‌ای ضمن ستایش از رشدی به دلیل "امتناع از ارعاب یا ساکت شدن" گفت که او و همسرش جیل، " همرا با همهٔ امریکایی‌ها و مردم سراسر جهان برای سلامتی و بهبودی او دعا می‌کنند".

براساس بیانیه‌ای قصر سفید، رییس جمهوری امریکا سلمان رشدی را نمادی برای "حقیقت، شجاعت، ایستادگی و بیان بی‌پروای عقاید" خواند و گفت که "اینها عناصر سازنده هر جامعه آزاد و باز هستند".

در بخش دیگری از این بیانیه، آقای بایدن گفت که در همبستگی با سلمان رشدی و همه حامیان آزادی بیان، بر تعهد خود به ارزش‌های آزادی در امریکا تاکید می‌کند.

حمله بر سلمان رشدی توسط نویسندگان و سیاستمداران سراسر جهان به عنوان تجاوز به آزادی بیان محکوم شده است.

بر سلمان رشدی، نویسندهٔ رمان "آیات شیطانی" روز جمعه ۱۲ اگست ( ۲۱ اسد) در مراسمی در ایالت نیویارک با چاقو حمله صورت گرفت.

آقای رشدی قرار بود در مراسمی در انستیتیوت چاتاکوا (Chautauqua) سخنرانی کند که مهاجم با سمت او هجوم برده و او را با "ضربات چاقو" زخمی کرد.

هادی مطر،‌ مظنون ۲۴ ساله در ارتباط به این حمله توسط پولیس دستگیر و به قصد قتل درجه دو متهم شد. مطر که در ایالت کالیفورنیا تولد شده است، اخیراً به ایالت نیوجرسی نقل مکان کرده بود. علت و انگیزهٔ این حمله تا حال مشخص نشده است.

نتانیل بارون، وکیل منصوب شده مطر از سوی محکمه روز شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که موکل‌اش در جلسهٔ محکمهٔ روز شنبه اعتراف به بی‌گناهی کرد.

بارون در پاسخ به سوالی درباره این قضیه گفت: "ما به نوعی در مراحل اولیه هستیم و مردم باید فکر باز داشته باشند. آنان باید همه چیز را در نظر بگیرند."

در حملهٔ روز جمعه بر سلمان رشدی، جگر، دست‌ و یک چشم‌اش آسیب شدید دیده است. رشدی که پس از این حمله به شفاخانه انتقال یافت هنوز هم بستری است و به کمک دستگاه تنفس مصنوعی، تنفس می‌کند. او قادر به صحبت کردن نیست و منابع گفته اند که این نویسنده ممکن یک چشم خود را از دست بدهد.

در تهیه‌ای این مطلب از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و فرانس پرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG