لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا ۵۹ شرکت چینی را تحریم کرد


ایالات متحده سرمایه‌گذاری در ده‌ها شرکت فناوری، مخابراتی و ساختمانی چین را که مظنون به همکاری با سکتور دفاعی این کشور است منع کرد.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه سوم جون (۱۳ جوزا)‌ با صدور فرمان اجرایی، ۵۹ شرکت چینی را به دلیل ارتباط مظنون شان با اردوی آن کشور در فهرست سیاه قرار داد.

این تحریم‌ها در ادامه تحریم‌های مشابهی است که دونالد ترمپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا بر چین وضع کرده بود. آقای ترمپ در ماه نومبر سال ۲۰۲۰ حدود ۳۱ شرکت چینی را در بخش‌های مخابرات، ساختمانی و فناوری تحریم کرده بود.

فهرست آقای بایدن شامل شرکت های است که در فناوری نظارتی کار می‌کنند و به گفتهٔ قصر سفید از آن‌ها برای "تسهیل سرکوب یا نقض جدی حقوق بشر که ارزش های امنیتی یا دموکراتیک ایالات متحده و متحدان ما را تضعیف می کند" استفاده می شود.

قصر سفید با نشر اعلامیه گفته است: "فرمان اجرایی که امروز رییس جمهور امضا می‌کند، فرمان اجرایی قبلی را تحکیم و تقویت می‌کند و سرمایه‌گذاری ایالات متحده در مجتمع نظامی – صنعتی جمهوری خلق چین را منع می‌کند. "

این فرمان اجرایی سر از تاریخ دوم اگست سال جاری اعمال می‌شود.

در ماه‌های اخیر روابط ایالات متحدۀ امریکا و چین به دلیل مسایل تجارتی، همه‌گیری کروناویروس، پالیسی‌های چین در هانگ کانگ، شین‌ژیانگ، آب‌های جنوب چین و سایر موضوعات به شدت کشیده شده است.

پیش از این نیز در ماه مارچ امریکا، بریتانیا، کانادا و کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا، مقامات چینی را در اعتراض به بدرفتاری با اقلیت‌ مسلمان اویغور در چین تحریم کردند.

چین نیز در اقدامات مشابه، مقاماتی از کشورهای امریکا،‌ کانادا و بریتانیا را تحریم کرد.

چین ادعای کشورهای غربی و سازمان ملل متحد در زمینهٔ بدرفتاری با مسلمانان اویغور را تکذیب می‌کند.

XS
SM
MD
LG