لینک های دسترسی

Breaking News

بحث بایدن با تیم امنیت ملی امریکا در مورد حملهٔ دیگر تروریستی در کابل


جو بایدن، رییس جمهور و کاملا هریس، معاون ریاست جمهوری ایالات متحده امروز جمعه ۲۷ اگست (پنجم سنبله) با تیم امنیت ملی امریکا، فرماندهان نظامی و دپلومات‌های مقیم در کابل از طریق ویدیو کنفرانس در مورد حملهٔ احتمالی دیگر تروریستی در کابل بحث کردند.

تیم امنیت ملی به رییس جمهور بایدن گفته اند که احتمال حمله تروریستی دیگری در کابل وجود دارد، اما آنان حد اکثر اقدامات را جهت حفاظت نیروها در کابل اتخاذ کرده اند.

آنان افزودند که "باوجود تهدیدات، زنان و مردان شجاع ما به عملیات تاریخی تخلیه ادامه داده و در هر چند ساعت هزاران نفر را با طیاره از افغانستان خارج می‌کنند".

در حملهٔ دیروز در میدان هوایی کابل که شاخهٔ خراسان گروه داعش مسوولیت آنرا به دوش گرفت ۱۳نظامی امریکایی، دو شهروند بریتانیا و در حدود ۱۰۰ غیرنظامی افغان کشته شده و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

تیم امنیت ملی قصر سفید گفته است که اولویت آنان بیرون کردن شهروندان امریکا از افغانستان می‌باشد.

رییس جمهور بایدن به انتونی بلینکن، وزیر امور خارجه دستور داد تا تلاش های دپلوماتیک خود را با شرکای بین المللی برای خروج اتباع کشورهای دیگر و افغان‌های که ویزه دارند، حتا پس از پایان حضور نظامی ایالات متحده در افغانستان، ادامه دهد.

مقامات نظامی همچنین در مورد طرح عملیات هدفمند برضد داعش-خراسان به رییس جمهور و معاون‌اش توضیحات دادند.

رییس جمهور بایدن پس از حملهٔ مرگبار انتحاری در کابل گفت: "به فرماندهان خود دستور داده ام تا پلان عملیاتی را بر ضد داعش-خراسان، به شمول دارایی ها، رهبری و مواضع داعش خراسان را هدف قرار بدهند."

در این ملاقات انتونی بلینکن وزیر خارجه، لوید آستن وزیر دفاع، جنرال مارک میلی لوی درستیز عمومی قوای مسلح، جیک سولیوان مشاور امنیت ملی، ویلیم برنز رییس اداره استخبارات امریکا، اوریل هینس رییس استخبارات ملی، کنیت مک‌کینزی فرمانده قوماندانی مرکزی اردوی امریکا و دیگر مقامات ارشد حضور داشتند.

در همین حال جان کربی سخنگوی پنتاگون نیز گفته است که ماموریت تخلیه ممکن با حملات بیشتر مواجه شود: "ما هنوز معتقدیم تهدیدهای معتبری وجود دارد ... تهدیدهای مشخص و موثق".

قصر سفید در تازه ترین اعلامیهٔ خود گفته است که از ۱۴ ماه اگست تا ۲۷ اگست (پنج سنبله) ۱۰۵۰۰۰ هزار نفر از افغانستان بیرون کشیده شده و از اواخر ماه جولای تا اکنون ایالات متحده ۱۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر را یا به بیرون از افغانستان انتقال داده و یا هم بیرون شدن آنانرا تسهیل بخشیده است.

XS
SM
MD
LG