لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن برای نیم میلیون قربانی کووید۱۹ در امریکا سوگواری کرد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به یادبود از نیم میلیون قربانی کووید۱۹ در امریکا در مراسمی که در قصر سفید برگزار شده بود شرکت کرده و برای قربانیان این همه‌گیری سوگواری کرد.

شام دوشنبه ۲۲ فبروری (چهارم حوت) به یادبود از ۵۰۰ هزار قربانی کووید۱۹ در ایالات متحده، ۵۰۰ شمع در حیاط جنوبی قصر سفید افروخته شده بود. در این مراسم جیل بایدن بانوی نخست، کاملا هریس معاون ریاست جمهوری و همسرش دگ امهوف نیز شرکت داشتند.

آقای بایدن گفت: "باور نکردنی است، اما وعده می‌دهم که آن روز فرا خواهد رسید که یاد گذشتگان تان، پیش از آنچه اشک را در چشمان تان جاری کند، تبسم را بر لبان تان براند. از این مرحله خواهیم گذشت، برایتان وعده می‌دهم."

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز، مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در ایالات متحده تا صبح سه شنبه ۲۳ فبروری (پنجم حوت) به نیم میلیون و ۴۴۱ نفر و شمار مبتلایان این بیماری به حدود ۲۸.۲ میلیون نفر رسیده است.

رییس جمهور ایالات متحده دستور داده است که برای یادبود از قربانیان کووید۱۹ پرچم ایالات متحده بر فراز تمام ساختمان‌های دولتی برای پنج روز نیمه افراشته باشد.

دقیق یک‌سال پیش، در همین روز دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده هنگامی که عازم هند بود، به خبرنگاران در قصر سفید گفت: "ما این [همه‌گیری کروناویروس] را زیر کنترول داریم. بسیار جالب اینکه ما هیچ مرگ و میر [ناشی از همه‌گیری] نداشته ایم."

هرچند نخستین مورد مرگ ناشی از کروناویروس بیش از دو هفته پیش از این اظهارات آقای ترمپ واقع شده بود و مقام‌ها چند هفته بعد، در ماه اپریل، تایید کردند که آن مورد مرگ ناشی از ابتلا به کووید۱۹ بوده است.

با آنکه مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ در ایالات متحده از مرز نیم میلیون نفر گذشته است، مقام‌های ارشد حکومت امریکا در مورد مهار کردن این همه‌گیری ابراز خوشبینی می‌کنند و به گفتۀ رییس مرکز وقایه و کنترول امراض ایالات متحده آمار مرگ و میر هفته وار رو به کاهش است.

هم اکنون کمپاین تطبیق واکسین کووید۱۹ در سرتاسر ایالات متحده جریان دارد و نزدیک به ۱۳ درصد جمعیت امریکا کم از کم یک دوز واکسین را دریافت کرده اند، هرچند در چند روز اخیر به دلیل طوفان شدید زمستانی روند تطبیق واکسین در چندین ایالت امریکا مختل شد.

هم اکنون روزانه ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار واقعۀ جدید کووید۱۹ در ایالات متحده ثبت می‌شود که به گفتۀ مشاور ارشد صحی قصر سفید "سطح غیر قابل قبول" شیوع بیماری است.

ایالات متحده هرچند چهار درصد جمعیت جهان را دارد، نزدیک به ۲۰ درصد مرگ و میر جهانی ناشی از کووید۱۹ را به تنهایی داشته است. منتقدان آمار بلند ابتلا و مرگ ناشی از همه‌گیری در ایالات متحده را به کارکرد نادرست و تلاش نابسندۀ دونالد ترمپ ربط می‌دهند.

XS
SM
MD
LG