لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن در حال بررسی اعزام یک مقام ارشد امریکایی به اوکراین است


جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده می‌گوید که در حال بررسی اعزام یک مقام ارشد امریکایی به اوکراین است.

آقای بایدن روز پنجشنبه ۱۴ اپریل (۲۵ حمل) در پاسخ به سوالی که آیا یک مقام رسمی را اعزام خواهد کرد گفت: "ما در حال تصمیم گیری در این مورد استیم."

آقای بایدن جزییات بیشتر در مورد ارایه نکرد اما جن ساکی، سخنگوی قصر سفید در اوایل هفتهٔ جاری گفته بود که بایدن برنامهٔ برای دیدار از اوکراین ندارد.

رییس جمهور امریکا در حالی از اعزام یک مقام ارشد به اوکراین سخن می‌گوید که بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، روز شنبه نهم اپریل در یک سفر از قبل اعلام ناشده به شهر کیف، پایتخت اوکراین، سفر کرد و با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور آن کشور، ملاقات کرد.

در تازه ترین سفر مقامات غربی به اوکراین، روسای جمهور پولند، لیتوانیا، لتویا و استونیا روز چهارشنبه برای نشان دادن حمایت خود از اوکراین، به کیف، پایتخت این کشور سفرکردند.

این سفرها در حالی صورت می‌گیرد که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه تعهد کرده که تهاجم نظامی خود را در اوکراین تا زمانی ادامه خواهد داد که به همۀ " اهداف‌اش'' در آن کشور دست یابد.

کشتی جنگی "ماسکوا" غرق شد

وزارت دفاع روسیه می گوید که کشتی جنگی "ماسکوا" این کشور که روز چهارشنبه در اثر انفجار آسیب دیده بود، هنگام انتقال به بندر غرق شده است.

وزارت دفاع روسیه گفته بود که انفجار مهمات، کشتی جنگی "ماسکوا" مجهز با میزایل‌های کروز این کشور را شدیداً آسیب رسانیده است، اما یک مقام اوکراینی ادعا کردکه این کشتی در پی حملات میزایلی نیروهای این کشور خساره‌مند شده است.

ماکسیم مارچینکو، والی شهر اودیسای اوکراین گفته است که نیروهای اوکراینی این کشتی جنگی را با حملات میزایلی هدف قرار دادند. او در تلگرام نوشته است: "میزایل نپتون که از بحیرهٔ سیاه حفاظت می‌کند، کشتی روسی را شدیداً صدمه رساند."

هشدار پوتین به اتحادیه اروپا در مورد صادرات انرژی

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه روز پنجشنبه به کشورهای اروپایی که به دنبال جایگزینی خرید انرژی از روسیه هستند هشدار داد که "برای آغازگر چنین سیاست‌ها بسیار دردناک خواهد بود."

پوتین افزود: "تدارکات از کشورهای دیگر، در درجه اول از ایالات متحده، به اروپا چندین برابر هزینه برای مصرف کنندگان دارد و بر معیارات زندگی مردم و رقابت پذیری اقتصاد اروپا تاثیر می گذارد."

پوتین هشدار داد که کشورهای اروپایی با کنار گذاشتن نفت و گاز روسیه موجب بی‌ثباتی بازار می‌شوند. او گفت: "تلاش برای بیرون راندن تامین‌کنندگان انرژی روسیه و جایگزینی منابع انرژی ما با منابع جایگزین، به گونه‌ای ناگزیر کل اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد."

اتحادیه اروپا حدود ۴۰ درصد گاز و ۲۵ درصد نفت خود را از روسیه وارد می‌کند.

XS
SM
MD
LG