لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: به پوتین می‌گویم که مسکو اجازۀ سواستفاده از حقوق بشر را ندارد


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفته است که در دیدار با ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش می‌گوید که واشنگتن به مسکو اجازۀ "سواستفاده" از حقوق بشر را نخواهد داد.

قرار است دو رهبر در ماه جون در ژنیو با هم دیدار کنند و این دیدار مقارن با سطح بلند کشیدگی شدید روابط میان واشنگتن و مسکو است که تا کنون کم پیشینه بوده است.

آقای بایدن در بیانیه‌ای گفته است: "تا دو هفتۀ دیگر با رییس جمهور پوتین در ژنیو دیدار می‌کنم، واضحاً می‌گویم که ما نظاره گر نخواهیم بود و به وی اجازه نخواهیم داد تا از حقوق بشر سواستفاده کند."

كرملین نیز در بیانیه‌ای نشست روسای جمهور دوکشور را تایید کرده و گفته است که آنان درباره "وضعیت فعلی و چشم انداز روسیه - امریكا، موضوعات ثبات ستراتیژیک و مشکلات حاد بین المللی، از جمله مقابله با همه‌گیری کروناویروس و حل و فصل درگیری های منطقه‌ای" صحبت خواهند کرد.

پس از پیروزی در انتخابات، رییس جمهور بایدن، به خاطر تلاش مکرر روسیه به خاطر اخلال انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ امریکا و نیز حملات گستردۀ سایبری آن کشور بر سیستم‌ها و تاسیسات امریکایی، تحریم‌های جدیدی را بر مسکو وضع کرد.

افزون بر این، به خاطر مسموم و سپس به زندانی شدن الکسی ناوالنی، یکی از مخالفان و منتقدان سرسخت ولادیمیر پوتین در روسیه، واشنگتن از مسکو به شدت انتقاد کرده است.

همچنین، روابط ایالات متحده و روسیه به خاطر مناقشۀ اوکراین پرتنش شده است. روسیه که از قبل بخشی از قلمرو اوکراین را به خود ملحق کرده است، چندی پیش در امتداد مرز با آن کشور نمایش قدرت را به راه انداخته و تمرینات نظامی را انجام داد.

بلاروس که چند روز پیش یک طیارۀ مسافربری را جبراً نشست داد و سپس یک خبرنگار مخالف و منتقد رییس جمهور الکساندر لوکاشینکو را بازداشت کرد، اکنون به موضوع دیگر قابل عطف و بحث میان واشنگتن و روسیه مبدل شده است. حکومت بلاروس متحد نزدیک روسیه است.

XS
SM
MD
LG