لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: نمی‌گذاریم خلایی در شرق میانه شکل گیرد که روسیه، چین یا ایران آن را پر کند


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز شنبه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) در اجلاس شورای همکاری خلیج +۳ در عربستان سعودی گفت که کشورش به عنوان یک شریک فعال در شرق میانه باقی می‌ماند و منطقه را ترک نخواهد کرد.

آقای بایدن گفت: "ما کنار نمی‌رویم تا خلایی شکل بگیرد که روسیه، چین یا ایران آن را پر کند. ما با رهبری فعال، اصولی و امریکایی به دنبال احیای این لحظه استیم. "

اگرچه ایالات متحده به هدف قرار دادن تروریست‌ها در منطقه ادامه داده و پایگاه‌های در سرتاسر شرق میانه دارد، اما رییس جمهور بایدن گفت که پس از خروج از افغانستان و عراق صفحهٔ جدیدی را در شرق میانه ورق زده است.

او گفت: "امروز، من مفتخرم که می‌توانم بگویم که دوران جنگ‌های زمینی در منطقه، جنگ‌هایی که تعداد زیادی از نیروهای امریکایی را درگیر می‌کرد، در جریان نیست. "

آقای بایدن ضمن اعلام یک میلیارد دالر کمک به کاهش گرسنگی در منطقه، از همتایان خود، که بسیاری از آنان دولت‌های سرکوبگر را رهبری می‌کنند، خواست تا حقوق بشر از جمله حقوق زنان را تضمین کنند و به شهروندان شان آزادی بیان بدهند.

در این نشست که در جده برگزارشده بود، سران کشورهای بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عرب، جمع مصر، عراق و اردن حضور داشتند.

اما به جای ملک سلمان، پادشاه عربستان، پسرش محمد بن سلمان که ولیعهد این کشور است در کنار سران باقی کشورها حضور داشت.

محمد بن سلمان با فرا خواندن این اجلاس نقش سنگین کشورش را در منطقه به نمایش گذاشت. او در این اجلاس گفت که کشورش می‌تواند نفت بیشتر تولید کند؛ چیزی که بایدن امیدوار است پس از انقضای توافق فعلی کشورهای اوپک در ماه سپتمبر ببیند.

جو بایدن در ادامه ضمن یادآوری تلاش‌های دپلوماتیک دولتش جهت بازگرداندن محدودیت‌ها به برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرد: "در هر حالتی، ایالات متحده متعهد به حصول اطمینان از این است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نیابد. "

وی تاکید کرد امریکا هرگز به هیچ قدرت خارجی یا منطقه‌ای اجازه نخواهد داد آزادی کشتیرانی در آب‌راه‌های شرق میانه از جمله تنگه هرمز را تهدید کند.

او در آخرین روز سفرش به شرق میانه، پیش از آغاز نشست، با رهبران امارات متحدهٔ عرب، مصر و عراق، دیدارهایی دوجانبه برگزار کرد.

آقای بایدن در جریان دیدارش با محمد بن زاید آل نهیان، رییس جدید امارات متحده از او دعوت کرد که به واشنگتن سفر کند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG