لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: احتمال حملهٔ روسیه بر اوکراین 'بسیار زیاد' است


جو بایدن، رییس جمهور امریکا، گفته است که روسیه احتمالا ظرف چند روز آینده بر اوکراین حملهٔ نظامی کند
جو بایدن، رییس جمهور امریکا، گفته است که روسیه احتمالا ظرف چند روز آینده بر اوکراین حملهٔ نظامی کند

جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۷ فبروری (۲۸ دلو) گفت احتمال "بسیار زیاد" وجود دارد که روسیه در چند روز آینده به اوکراین حمله کند و مسکو برای انجام این کار بهانه‌جویی می‌کند.

رییس جمهور بایدن دیروز به خبرنگاران گفت: " حس می‌کنم که [حملهٔ روسیه بر اوکراین] ظرف چند روز آینده صورت بگیرد".

اما او در عین حال تاکید کرد که هنوز معتقد است احتمال راه حل دپلوماتیک برای کاهش تنش میان مرز روسیه و اوکراین وجود دارد.

روسیه که در مورد تمرینات و آموزش نظامی ناتو در اروپای شرقی نگرانی دارد و از این پیمان نظامی خواسته است تا اوکراین را به عضویت پیمان اتلانتیک شمالی نپذیرد و فعالیت‌های نظامی خود را در اروپای شرقی و مرکزی کاهش بدهد؛ تقاضای که از سوی غرب رد شده است.

در همین حال، قصر سفید گفته است که قرار است رییس جمهور بایدن روز جمعه ۱۸ فبروری (۲۹ دلو) با رهبران اروپا در مورد تقویت استقرار قوای نظامی روسیه در مرز اوکراین از طریق تلیفون صحبت کند.

کشور‌های غربی گفته اند تلاش می کنند تا از طریق مجرا‌های دپلوماتیک و "بازدارندگی" از حملهٔ احتمالی روسیه بر اوکراین جلوگیری کنند.

در همین حال، انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا، به شورای امنیت سازمان ملل متحد اظهارات رییس جمهور را بازتاب داد و گفت که معلومات استخباراتی نشان می‌دهد که روسیه ظرف چند روز آینده به بهانه‌ای بر اوکراین حملهٔ نظامی خواهد کرد.

این دپلومات ارشد ایالات متحده گفته است که حملهٔ روسیه بر اوکراین خشونت بار خواهد بود و مسکو،‌ کیف را مقصر حمله تهاجمی خود قرار خواهد داد. اما آقای بلینکن افزود که امریکا تا حال از چگونگی حملهٔ روسیه بر اوکراین آگاهی دقیق ندارد.

تنش میان کشور‌های غربی و روسیه پس از آن در ماه‌های اخیر شدت گرفت که روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نیروی خود را در مرز با اوکراین مستقر کرد و در هفته‌های اخیر کم و بیش ۲۰ هزار نیروی خود را برای تمرینات مشترک نظامی به بلاروس اعزام کرد.

کشور‌های غربی هشدار داده اند که اگر روسیه بر اوکراین حملهٔ نظامی کند، امریکا و متحدین آن آماده اند تا بستهٔ فلج کننده از تعزیرات اقتصادی را بر مسکو وضع کنند. اما مقام‌های کرملین بار‌ها گفته اند که قصد حمله بر اوکراین را ندارند.

XS
SM
MD
LG