لینک های دسترسی

Breaking News

بحران اوکراین؛ بایدن ۲۰۰۰ نظامی امریکایی را به اروپا اعزام می‌کند


یک مقام ارشد حکومت ایالات متحده گفته است که جو بایدن، رییس جمهور امریکا حدود ۲۰۰۰ نظامی امریکایی را به آلمان و پولند اعزام کرده و حدود ۱۰۰۰ نظامی امریکایی مستقر در آلمان را به رومانیا می‌فرستد.

با افزایش نگرانی غرب از استقرار بیش از ۱۰۰ هزار نظامی روس در امتدادر مرزهای اوکراین و احتمال حملۀ روسیه بر آن کشور، رییس جمهور بایدن گفته است که نظامیان امریکایی در اوکراین مستقر نخواهند شد، اما گفته است که ایالات متحده به کیف تسلیحات را فراهم خواهد کرد تا از خود دفاع کند.

این مقام امریکایی نخواست نامش در گزارش گرفته شود، زیرا به گفتۀ وی تصمیم آقای بایدن مبنی بر اعزام نظامیان امریکایی به اروپا تا کنون رسماً اعلام نشده است.

پیش از این وزارت دفاع ایالات متحده گفته بود که حدود ۸۵۰۰ نظامی امریکایی در حالت آماده‌باش قرار گرفته اند تا در صورت ضرورت به اروپا اعزام شوند. ایالات متحده از قبل بین ۷۵ هزار تا ۸۰ هزار نظامی خود را در کشورهای متحد اروپایی مستقر کرده است.

ایالات متحده و روسیه در مورد بحران اوکراین سرگرم بحث بوده و تا کنون دستآورد ملموس دپلوماتیک نداشته اند.

در همین حال، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز سه شنبه اول فبروری (۱۲ دلو) گفت که امریکا و متحدین آن خواست‌های عمدۀ امنیتی مسکو را نادیده گرفته اند. او گفت که نپذیرفتن اوکراین به عضویت ناتو و دور کردن تسلیحات ناتو از نزدیکی مرزهای روسیه، خواست‌های عمدۀ مسکو است.

از سوی دیگر، مارک رته، صدر اعظم هالند روز چهارشنبه دوم فبروری (۱۳ دلو) پس از دیدار با ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین ضمن تاکید بر ضرورت تداوم دیالوگ گفت: "روشن است که پرخاشگری بیشتر علیه اوکریان پیامدهای جدی خواهد داشت."

صف آرایی نظامی روسیه در امتداد مرزهای اوکراین، اقتصاد اوکراین را از قبل ضربه زده است، اما آقای زیلینسکی گفت که حکومت وی اقداماتی را برای ثبات بازارها و واحد پولی آن کشور روی دست گرفته است. او تاکید کرد که اوکراین قابلیت‌های دفاعی و رزمی خود را تقویت بخشیده اما گفت: "تنها در مورد صلح و جلوگیری از اشغال قلمرو مان با روش‌های دپلوماتیک فکر می‌کنیم."

XS
SM
MD
LG