لینک های دسترسی

Breaking News

تنش با روسیه؛ اوکراین به قوای مسلح خود ۱۰۰ هزار نفر دیگر می‌افزاید


رییس جمهور اوکراین امروز اول فبروری (۱۲ دلو) اعلام کرد که می‌خواهد در قوای مسلح این کشور ۱۰۰ هزار نفر اضافه کند و خدمت سربازی اجباری را پایان ببخشد.

ولادمیر زیلینسکی گفت که این طرح بخشی از قوای مسلح قوی ۲۵۰ هزار نفری برای عصری سازی اردوی این کشور است که در سه سال تطبیق خواهد شد.

پس از آنکه روسیه در سال ۲۰۱۴ جزیرهٔ کریمیه را به خاک خود محلق کرد و سبب شعله‌ور شدن تنش‌های جدایی طلبی در اوکراین شد، تغییرات گسترده‌ای در تشکیلات قوای مسلح اوکراین به میان آمد.

رییس جمهور اوکراین گفته است که بر اساس طرح جدیدی که امروز امضا کرده است، ۲۰ لوای جدید ایجاد شده و وضعیت زیستی و معاشات نظامیان را بهبود خواهد بخشید.

او همچنان دستور ایجاد قانونی را داده است که بر اساس آن خدمت سربازی جبری تا سال ۲۰۲۴ پایان یابد.

با آنهم او گفت که این دستور به دلیل جنگ قریب الوقوع صادر نشده است، بلکه هدف آن این است که آیندهٔ اوکراین صلح آمیز باشد.

اوکراین یکی از متحدین سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در همسایگی روسیه است؛ کشوری که مسکو هراس دارد عضویت این پیمان را کسب خواهد کرد.

روسیه از ناتو خواسته است به اوکراین عضویت در این پیمان را ندهد و از فرستادن تجهیزات نظامی به این کشور پرهیز کند؛ پیشنهادی که از سوی اعضای ناتو رد شده است.

روسیه در حدود ۱۰۰ هزار نیروی نظامی خویش را در امتداد مرز با اوکراین مستقر کرده است؛ اقدامی که غرب می‌گوید احتمالاً برای حمله بر اوکراین روی دست گرفته شده است. با آنهم مسکو می‌گوید که هیچ طرحی برای حمله بر اوکراین را ندارد.

در این حال، مقامات دفاعی اوکراین امروز از دریافت ششمین محمولهٔ مهمات امریکایی خبرداده و گفتند که ۵۰۰ تن مهمات و تجهیزات امریکایی از واشنگتن به این کشور رسید.

با وجود کمک‌های اخیر تسلیحاتی، اردوی اوکراین در مقابل روسیه هم از نگاه تسلیحات و هم از رهگذر نیرو در سطح پایینتر قرار دارد.

کشور‌های غربی، به شمول ایالات متحده گفته اند که اگر روسیه بر اوکراین حمله کند،‌ این کشور با عواقب جدی آن مواجه خواهد شد که تعزیرات شدید شامل آن است.

XS
SM
MD
LG