لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن برای ختم تشدد در غزه مهلت تعیین کرد؛ نتنیاهو: به حملات ادامه می‌دهیم


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۹ می (۲۹ ثور) در تماس تلیفونی با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل بر توقف حملات اسراییل بر فلسطین اصرار ورزیده و توقع کرده است که تا پایان همین روز شاهد "کاهش چشمگیر" خشونت باشد، اما در پی این تقاضا از سوی قویترین متحد اسراییل، صدر اعظم نتنیاهو به ادامۀ حملات نظامیان اسراییلی بر غزه تعهد کرده است.

قصر سفید با انتشار بیانیه‌ای گفته است که آقای بایدن از نتنیاهو خواسته است تا در "مسیر آتش‌بس" حرکت کند. در این بیانیه آمده است که در مکالمۀ تلیفونی دو رهبر "پیشرفت اسرایيل در کاهش توانایی‌های حماس و دیگر عوامل تروریستی و تلاش‌های دپلماتیک جاری توسط کشورهای منطقه و امریکا" با جزییات بررسی شد.

رییس جمهور بایدن زیر فشار فزایندۀ سیاسی و بین‌المللی قرار دارد تا برای پایان بخشیدن جنگ در غزه جدی‌تر عمل کند. با اینحال حکومت ایالات متحده تا امروز از اعمال فشار مستقیم و آشکار بر اسراییل ابا ورزیده بود.

حملات هوایی اسراییل بر نواز غزه که ده روز است ادامه دارد، تا کنون جان ۲۲۷ فلسطینی به شمول ۶۴ کودک و ۳۸ زن را گرفته و نزدیک به ۶۰ هزار باشندۀ غزه را بیجا کرده است. همچنین در راکت‎پراگنی گروه حماس بر اسراییل تا کنون ۱۲ اسراییلی کشته شده اند.

اندکی پس از مکالمۀ تلیفونی با رییس جمهور بایدن، بنیامین نتنیاهو هنگام دیدار از یک قرارگاه نظامیان اسراییلی گفت که وی به "ادامۀ عملیات نظامی تا زمان رسیدن به اهداف آن، مصمم است" و ظاهراً فراخوان صلح واشنگتن را نادیده گرفت.

موقف جدی نتنیاهو و تعهد وی به ادامۀ جنگ، نخستین شکاف آشکار میان دو متحد –اسراییل و امریکا- را برجسته کرده و در عین حال تلاش‌های بین‌المللی برای استقرار آتش‌بس را بیشتر از پیش پیچیده می‌کند.

تا کنون تلاش‌های بین‌المللی برای توقف جنگ در غزه بی ثمر بوده است و در تازه‌ترین تلاش، هایکو مس، وزیر خارجۀ آلمان قرار است روز پنجشنبه به منطقه سفر کند و با رهبران اسراییل و فلسطین صحبت کند.

XS
SM
MD
LG