لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن در نشست جی۷ بر کدام مسایل تاکید خواهد کرد؟


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در دیدار خود با سران هفت اقتصاد بزرگ جهان یا جی۷ که این هفته در بریتانیا برگزار می‌شود، بر اتحاد دوبارۀ متحدان امریکا در برابر دشمنان مشترک، همه‌گیری کووید۱۹ و مقابله با روسیه و چین تمرکز جدید عطف خواهد کرد.

شیوع گونه‌های جدید کروناویروس که سبب میزان بلند مرگ و میر در شماری از کشورهای جهان شده است، مانند مسایل دیگر چون مبارزه با تغییر اقلیم، تقویت زنجیرۀ جهانی تدارکات و حفظ قابلیت برتر غرب بر چین در زمینۀ تکنالوژی بر فضای این نشست چیره خواهد بود.

آقای بایدن عهد کرده است که روابط ایالات متحده را با متحدان اروپایی آن دوباره احیا و تقویت خواهد کرد؛ روابطی که در زمان حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده فراز و فرودهای شدیدی را تجربه کرد و منجر به آن شد که امریکا از چندین ساختار چند ملیتی چون سازمان جهانی صحت و معاهدۀ تغییر اقلیم بیرون شود.

رییس جمهور بایدن روز شنبه در یک مقاله که در روزنامۀ واشنگتن پست نشر شد، در مورد اشتراک خود در نشست جی۷ گفت: "در این وضعیت سردرگم در جهان، در حالیکه دنیا با همه‌گیریی دست و گریبان است که هر قرن یکبار شیوع می‌کند، این سفر به خاطر رساندن تعهد جدید ایالات متحده به متحدان و شرکای ما است."

نشست جی۷ در واقع آزمایش شعار "امریکا برگشته است" رییس جمهور جو بایدن است و به گفتۀ گوردون براون، صدر اعظم پیشین بریتانیا اکنون برهۀ حیاتی برای ایالات متحده و جهان است.

آقای براون روز یکشنبه در صحبت با شبکۀ تلویزیونی سی ان ان گفت: "آیا همکاری بین‌المللی دوباره احیا می‌شود یا اینکه هنوز هم در جهانی خواهیم زیست که در آن ملی‌گرایی، حمایت‌گرایی صنایع داخلی و تا حدی انزواگرایی چیره باشد؟"

دیدار با پوتین

روسیه در محراق توجه نشست جی۷ امسال قرار خواهد داشت و پس از این نشست آقای بایدن در نشست سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل شرکت کرده و از آنجا عازم ژنیو خواهد شد تا با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دیدار کند.

حملات اخیر سایبری که عامل آن گروه تبهکار مستقر در روسیه عنوان شده است، حمایت مالی روسیه از بلاروس به ویژه پس از نشست دادن اجباری طیارۀ خط هوایی راین ایر و سپس بازداشت خبرنگار منتقد رییس جمهور بلاروس از مسایلی است که مستلزم اقدام جدی ایالات متحده می‌باشد.

مقابله با کووید۱۹

حکومت ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که تا پایان ماه جون ۸۰ میلیون دوز واکسین کووید۱۹ را به کشورهای جهان مساعدت می‌کند.

در همین حال، سازمان جهانی تجارت در تلاش است تا بدون در نظر داشت حق ملکیت فکری، به شرکت‌های دواسازی در کشورهای روبه انکشاف اجازۀ تولید واکسین کووید۱۹ داده شود.

اما به گفتۀ دپلومات‌های اروپایی، دیدگاه مشترک در این زمینه محدود است و از دید آنان، حتا اگر اجماع هم در این زمینه موجود باشد، نهایی شدن و تطبیق چنین طرحی چندین ماه را در بر خواهد گرفت.

همچنین رییس جمهور بایدن متحدان ایالات متحده را ترغیب خواهد کرد که به خاطر ادعاهای کار اجباری مسلمانان اویغور در شین‌ژیانگ، صف واحدی را در برابر چین شکل دهند؛ ادعاهایی که چین همواره آن را رد کرده است.

با اینحال، به گفتۀ برخی منابع انتظار می‌رود که رهبران کشورهای عضو جی۷ در این نشست لحن جدی‌تری را در خصوص مسلۀ کار اجباری اختیار کنند.

XS
SM
MD
LG