لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: مردم امریکا به حمایت از مردم افغانستان متعهد اند


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده ناوقت روز جمعه ۱۴ جنوری ( ۲۴ جدی) در صفحه تویترش نگاشته است که مردم امریکا به حمایت خود از مردم افغانستان متعهد اند.

آقای بلینکن نگاشته است: "امروز با مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه و پیترماریر، رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در یک دیدار مجازی در مورد مستحکم‌کردن هماهنگی تلاش‌های جاری ایالات متحده با سازمان ملل متحد و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بحث کردم."

اخیراً انتونیو گوتیرش سرمنشی سازمان ملل متحد خواستار تعلیق قوانینی شد که مانع استفادۀ پول برای نجات جان افغان‌ها و اقتصاد افغانستان شده است. او افزود که باید مسیری برای آزادسازی مشروط دارایی‌های منجمد شدهٔ افغانستان جستجو شود.

آقای گوتیرش به خبرنگاران گفت: "باید به بودجه بین‌المللی اجازه داده شود تا حقوق کارکنان بخش عامه را بپردازند و به موسسات افغان که مراقبت‌های صحی، آموزشی و سایر خدمات حیاتی را ارایه می‌کنند، کمک کنند."

ادارات سازمان ملل متحد به تاریخ ۱۱ جنوری (۲۱ جدی) خواهان ۴.۴ میلیارد دالر کمک‌های بشری برای مردم نیازمند افغانستان در سال ۲۰۲۲ میلادی شدند.

مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی ملل متحد در امور کمک‌های بشردوستانه گفت:‌ "بدون تامین مالی، آیندهٔ وجود نخواهد داشت." این مقام ارشد ملل متحد هشدار داد که اگر چنین کمک برای مردم نیازمند افغانستان فراهم نشود،‌ پیامد آن ناگوار خواهد بود و مردم رنج خواهند برد

در این حال، کمیته بین‌المللی نجات (IRC) از افزایش شمار کودکان مبتلا به سو تغذی در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

این اداره در بیانیه‌ای به تاریخ ۱۱ جنوری (۲۱ جدی) گفت که تعداد کودکان مبتلا به سو تغذی در افغانستان در یک ماه گذشته، حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

کمیتهٔ بین‌المللی نجات گفته است که منجمد کردن دارایی‌های بانک مرکزی افغانستان نیز سبب کمبود پول نقد در بازارها شده و تجار قادر به پرداخت حقوق کارمندان خود نمی‌باشند که در نتیجه خانواده‌های آنان نیز نمی‌توانند غذای کافی بدست بیاورند.

این کمیته تخمین می‌زند که طی شش ماه آینده، ۳۸ میلیون افغان زیر خط گرسنگی زندگی خواهند کرد که از این میان نه میلیون در معرض خطر قحطی قرار خواهند گرفت و اکثریت این قربانیان کودکان خواهند بود.

کمیتهٔ بین‌المللی نجات گفته است که قیمت مواد غذایی در افغانستان نیز طی پنج سال گذشته به گونهٔ سرسام‌آور افزایش یافته و قیمت گندم، آرد و روغن در دسمبر سال گذشته در مقایسه به ماه جون همان سال ۵۰ درصد افزایش یافته است.

سازمان ملل متحد اخیراً ابراز نگرانی کرده است که تعداد کودکان افغان که دچار سو تغذی اند، ممکن بیشتر شود.

XS
SM
MD
LG