لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن بلاروس را به خاطر زندانی کردن مخالفان سیاسی محکوم کرد


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده (تصویر از آرشیف صدای امریکا)‌

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ‌ ایالات متحده، روز شنبه ۲۰ می (۳۰ ثور) در آستانه روز همبستگی با زندانیان سیاسی بلاروس، گفت که امریکا زندانی کردن "غیرعادلانهٔ" بیش از ۱۵۰۰ زندانی سیاسی توسط الکسندر لوکاشینکو، رییس جمهور آن کشور را محکوم می‌کند.

بلینکن با نشر اعلامیه‌ای در مورد زندانیان سیاسی بلاروس گفت:‌ "این مردان و زنان به دلیل استفاده از حقوق بشر و آزادی های اساسی برای پیروی دموکراسی در بلاروس، اعتراض به انتخابات توام با تقلب، یا مخالفت با جنگ روسیه علیه اوکراین دستگیر و زندانی شده اند."

او همچنین گفته است که بسیاری از این زندانیان سیاسی در عقب در‌های بسته محاکمه شده اند و مقامات بلاروس در برابر مردم آن کشور حسابده نیستند.

بلینکن در ادامهٔ این اعلامیه گفته است که "خانواده ها، دوستان، همکاران و سایرین هر روز با این فکر که عزیزانشان در زندان رنج می برند، زندگی می‌کنند." این دپلومات ارشد ایالات متحده همچنین گفته است که مقامات بلاروس اخیراََ تماس شماری از زندانیان سیاسی را با خارج از زندان کاملاََ قطع کرده اند.

بر اساس این اعلامیه‌، بسیاری از خانواده‌ها،‌ دوستان و نمایندگان قانونی زندانیان سیاسی بلاروس از ماه‌ها به اینسو قادر نبوده اند با این زندانیان تماس برقرار کنند و مشخص نیست که آنان در کجا زندانی استند.

بلینکن در این اعلامیه تاکید کرده است که ایالات متحده در کنار مردم بلاروس ایستاده تا آنان آیندهٔ شان را بر اساس حاکمیت قانون، احترام به حقوق بشر، حسابدهی و ایجاد حکومت از طریق انتخابات دموکراتیک تعیین سرنوشت کنند.

وزیر خارجهٔ امریکا همچنین خواهان آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی در بلاروس شده و از مقامات‌ آن کشور خواسته تا تعهدات حقوقی بین المللی را رعایت کنند.

لوکاشینکو که از سال ۱۹۹۴ میلادی به این سو کرسی ریاست جمهوری بلاروس را در کنترول دارد، از دیر مدت زمان مورد حمایت روسیه قرار داشته است و یکی از معدود متحدین مسکو در جنگ روسیه علیه اوکراین است.

رییس جمهور لوکاشنیکو که لقب "آخرین دیکتاتور اروپا" را گرفته است، نزدیک به سه دهه است که بر این کشور حکومت کرده است. لوکاشینکو که متحد سرسخت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه است، در ماه فبروری ۲۰۲۱ به مسکو اجازه داد تا نیروهای خود را از بلاروس به اوکراین اعزام کند.

رییس جمهور بلاروس جنبش مخالفان حکومت‌اش را سرکوب کرده، منتقدان خود را زندانی کرده یا آنها را مجبور به تبعید کرده است.

XS
SM
MD
LG