لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: در مورد کشته شدن شیرین 'تحقیقات موثق' انجام شود


وزیر خارجهٔ ایالات متحده می‌گوید که در مورد کشته شدن خبرنگار امریکایی فلسطینی‌تبار باید "تحقیقات موثق" صورت گیرد.

انتونی بلینکن امروز ۱۵ می (۲۵ ثور) در جریان یک کنفرانس خبری در برلین، پایتخت آلمان، ضمن این که خواستار تحقیقات در مورد کشته شدن شیرین ابو عاقله، خبرنگار شبکهٔ الجزیره، شد گفت که از هر گونه تحقیقات در این خصوص حمایت می‌کند.

آقای بلینکن که برای اشتراک در نشست وزیران خارجهٔ ناتو به آلمان سفر کرده است، افزود که پیش از سفرش به برلین با برادر ابو عاقله صحبت و به خانواده‌ٔ وی ابراز تسلیت کرده است.

شبکهٔ تلویزیونی الجزیره مستقر در قطر چهار روز پیش گزارش داد که "نیروهای اشغالگر اسراییلی" شیرین ابو عاقله را در سواحل غربی رود اردن به ضرب گلوله کشتند.

الجزیره گفته است که نیروهای اسراییلی عاقله ۵۱ ساله را به گونهٔ "عمدی و سازماندهی شده" در حالی کشتند که او از ناآرامی‌ها در کمپ مهاجرین جنین گزارش تهیه می‌کرد.

اما نفتالی بنیت، صدر اعظم اسراییل، گفت که به نظر می‌رسد این خبرنگار الجزیره در گلوله باری فلسطینی‌ها کشته شده باشد.

شبکهٔ الجزیره از جامعهٔ بین المللی خواست تا نیروهای اسراییلی را برای هدف قرار دادن عمدی و کشتن این خبرنگار، حسابده قرار دهد.

نیروهای پولیس اسراییلی در جریان مراسم جنازهٔ این خبرنگار نیز دست به ضرب و شتم فلسطینی‌های معترض زدند.

آقای بلینکن روز شنبه نیز گفت که از عملکرد پولیس اسراییلی "عمیقاً برآشفته" شده است.

وزیر خارجهٔ امریکا افزود:"تمام خانواده‌ها سزاوار این اند که بتواند عزیزان خود را آبرومندانه و بدون هیچ مانعی به خاک بسپارند."

پیش از این، یایر لپید، وزیر خارجهٔ اسراییل، گفته بود که در پی تحقیقات مشترک در خصوص این قضیه است، اما مقامات فلسطینی گفته اند که در این مورد با آنان تماس گرفته نشده است و نیروهای اسراییلی را مسوول کشته شدن ابوعاقله خوانده اند.

XS
SM
MD
LG