لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: بیجنگ در شین‌ژیانگ دست به کشتار عام می‌زند


انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده در نخستین صحبت با یانگ جیچی، ارشد‌ترین دپلومات چینی، بر بیجنگ برای برخورد‌اش با اویغور‌ها، تبتی‌ها و هانگ کانگی‌ها انتقاد کرد.

وزیر خارجهٔ امریکا گفته است که او موافق است که بیجنگ در منطقهٔ غربی شین‌ژیانگ دست به کشتار عام می‌زند؛ جاییکه گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که بیجنگ یک میلیون اویغور و سایرین را که بیشتر شان مسلمانان اند در کمپ‌ها نگهداری می‌کند.

آقای بلینکن در صفحهٔ تویتراش نوشته است: "من واضح کردم که ایالات متحده از علایق ملی‌ما و ارزش‌های دموکراتیک‌ما دفاع خواهد کرد و بیجنگ را برای نقض سیستم بین المللی حسابده قرار خواهد داد."

براساس اعلامیه‌ٔ وزارت خارجه، آقای بلینکن گفته است که امریکا به گونهٔ متداوم از ارزش‌های دموکراتیک و حقوق بشر، بشمول منطقهٔ شین‌ژیانگ، تبت و هانگ کانگ دفاع خواهد کرد.

وزیر خارجهٔ امریکا همچنان از چین خواست تا در تقبیح کودتای نظامی در میانمار با جامعهٔ جهانی بپیوندد؛ جاییکه بیجنگ میلیارد‌ها دالر را در بخش‌های معادن، گاز، نفت و زیربناها سرمایه گذاری کرده است.

آقای بلینکن گفته است که در برخورد با چین، سیاست ادارهٔ دونالد ترمپ را ادامه خواهد داد.

با آنهم چین گفته است که موضوع تبت و هانگ کانگ از امور داخلی این کشور بوده و در این خصوص هیچ گونه مداخلهٔ خارجی را تحمل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG