لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال همکاران افغان قوای امریکایی؛ بلینکن با مقام‌های کویتی صحبت کرد


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده گفته است که امریکا در مورد انتقال و جابجایی همکاران افغان قوای امریکایی در بیرون از افغانستان، سرگرم مذاکره با کویت و دیگر کشورها است، اما در مورد اینکه آیا توافقی در این زمینه صورت گرفته است یا خیر، جزییاتی ارایه نکرد.

پس از آنکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که تا تاریخ ۱۱ سپتمبر سال روان تمام قوای امریکایی از افغانستان بیرون خواهد شد، این نگرانی در واشنگتن افزایش یافته است که با خروج کامل قوای خارجی از افغانستان، گروه طالبان در صدد انتقام جویی از آنعده شهروندان افغانستان خواهد بر آمد که در دو دهۀ گذشته با قوای خارجی مستقر در افغانستان همکار بوده اند.

آقای بلینکن روز پنجشنبه ۲۹ جولای (هفتم اسد) در جریان سفر به کویت در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای کویتی اش گفت: "ایالات متحده متعهد به کمک به کسانی است که در ۲۰ سال گذشته در جریان حضور مان در افغانستان، ما را کمک کرده اند. ما در این زمینه و به ویژه در برنامه‌ریزی انتقال آن افغان‌های شجاع و خانواده‌های آنان فعالانه سرگرم کار استیم."

اعضای مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده هفتۀ گذشته با اکثریت قاطع به پیش‌نویس قانونی رای دادند تا هزاران شهروند افغانستان که به صفت ترجمان یا سایر بخش‌ها با قوای امریکایی و حکومت امریکا در افغانستان کار کرده اند، به امریکا انتقال داده شوند.

مقام‌های حکومت ایالات متحده می‌گویند که حدود ۲۰ هزار افغان برای ویزای ویژۀ مهاجرت به امریکا درخواست داده اند که نصف این درخواست‌ها در مراحل مقدماتی بررسی و طی مراحل قرار دارد.

XS
SM
MD
LG